Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.05.2018
Přesný čas: 21:56 Svátek: Emil Zítra: Vladimír

PŘES 200 DEMONSTRANTŮ DALO JASNÝ VZKAZ TĚŽAŘŮM: VODA JE VÍC NEŽ PLYN

článek vytvořen 22. 09. 2012, přečetlo si ho 5503 lidí

Trutnov - Kdy naposledy se v našem městě konala demonstrace? V sobotu dopoledne! A téma bylo velmi vážné - voda. Hrozí totiž, že by mohla být znečištěná v rámci plánované těžby břidlicového plynu. Lidé se proto sešli na náměstí, kde dali jasně najevo, co si o těžbě myslí.
„Aby nás z břidlice, nebolela palice“ stálo na jednom transparentu, kterým dav vyjadřoval svůj postoj k záměru firmy s australskými a americkými vlastníky Basgas Energia Czech. Byl to asi nejvýstižnější nápis celé demonstrace, kterou pořádala Koalice občanských iniciativ STOP HF. Nejvíc se obává toho, že těžba přinese řadu problémů. „Například zábor zemědělské půdy, emise, navýšení kamionové dopravy a samozřejmě to nejzávažnější - znečištění podzemních vod," uvedl lídr koalice Jiří Malík.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO


HESLA a SLOGANY demonstrantů:

„Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les.
A tam by měla božínku stát frakovací věž?!?
To ne!“

„Aby nás z břidlice,
nebolela palice“

„Čistá voda
byla, je a bude“

„Dobrá voda
dobrý život“

„Voda nad plyn“

„Vodu mimi
chceme i my“

Demonstrací se koalice snažila podpořit starosty měst a obcí na Trutnovsku v boji s těžaři. „Zároveň jsme se tím připojili k dnešnímu Světovému dni proti těžbě plynů z břidlic," uvedl Jiří Malík z Koalice STOP HF. Protest měl vcelku poklidný průběh. Na pódiu se vystřídalo několik řečníků. Náchodský starosta Jan Birke předal Krakonošovi pomyslný štafetový kolík, symbol odporu proti těžbě, který nejhlasitěji začal právě na Náchodsku. Po něm promluvili ještě Jiří Malík, geolog Jiří Frýda, ekolog Jiří Kulich, ale také například ředitel trutnovského gymnázia Petr Skokan. Zapojily se i osobnosti kulturního života. Písničkář Pepa Lábus zpíval, malíř Miloš Trýzna maloval.

Nedorazil ale trutnovský starosta Ivan Adamec. Už předem avizoval, že na demonstraci nepřijde, ale zopakoval své NE těžbě plynu. „Odmítám tento krátkozraký byznys, který by způsobil vážné škody na tom, o co se region v posledních dvaceti letech snaží, tedy o rozvoj dlouhodobě udržitelného průmyslu a cestovního ruchu. Není to zájem ani náš, ani českého státu. Boj proti těžbě plynu nás starostů, coby představitelů samospráv, však probíhá zejména v právní rovině. Musíme předkládat zamítavá stanoviska a řádně je zdůvodnit, což je obtížné, protože pouze přání široké veřejnosti dle současné legislativy nestačí. V této věci děláme a budeme dělat maximum,“ vzkázal.

Lidé mohli v sobotu přímo na Krakonošově náměstí podepsat petici proti těžbě plynů. Tu už podporuje téměř 30 tisíc lidí. A stále je možné se k ní připojit také v přízemí Nové radnice. "Je potřeba ukázat, že nemůžeme dovolit prodávat tuhle zemi naprosto neprůhledným společnostem. A je potřeba dát najevo i to, že potřebujeme zdroje pitné vody, potřebuje tuhle zem k tomu, abychom tady mohli žít, a ne tady jen těžit," řekl Tomáš Karel z občanského sdružení Zelený Trutnov. 
 


FOTOGALERIE Z DEMONSTRACE ZDE

O čem vlastně celá kauza je?
Firma BasGas chtěla hledat břidlicový plyn na Trutnovsku a Náchodsku (rozloha asi 777 km2). Po protestech měst, obcí a veřejnosti žádost o vytýčení průzkumného území změnila, chce jen poloviční území. Nyní má zájem o 31 obcí (včetně Trutnova) místo původních 56, kromě 4 jsou všechny z Trutnovska. Starostové měst a obcí se snaží situaci zvrátit zamítavým stanoviskem. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa slíbil, že se pokusí věc odložit vládním moratoriem.

Denisa Gumbírová, Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Kamera: Václav Kriegel

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena