Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 27.04.2018
Přesný čas: 00:57 Svátek: Jaroslav Zítra: Vlastislav

NA OBROVSKÉM GRAFFITI V DRAČÍ ULIČCE CHEMIS UKÁZAL STŘET DAVIDA S GOLIÁŠEM

článek vytvořen 06. 09. 2012, přečetlo si ho 2622 lidí

Trutnov - „Když jsem přijel do Trutnova na letošní Majáles, měl jsem už graffiti vymyšlené. Tvořil jsem ho v průběhu dne a tématem byl střet Davida s městským Goliášem,“ řekl k rozměrnému obrazu, který je součástí jeho výstavy v Galerii Dračí ulička Dmitrij Proškin, který je znám pod přezdívkou Chemis.
Tento mladý autor, který pochází z Kazachstánu, je prvním vystavujícím v novém školním roce na gymnáziu, kde se galerie nachází. Kromě této práce představil ještě v premiéře dvě rozměrnější díla. „Dovezl jsem také dvě plátna, která ještě nikdo neviděl, a měla být součástí větší výstavy. Nemám ale čas namalovat dalších pětadvacet pláten, aby to dalo na takovou výstavu, proto jsem je umístil tady,“ uvádí autor, který v Dračí uličce představuje také skicy, návrhy a fotografie dalších prací.


Mladý umělec Chemis před svou rozměrnou graffiti na své výstavě v Galerii Dračí ulička v budově gymnázia.

Chemis nemá žádné výtvarné vzdělání, ale jeho malby jsou velmi zralé. „Ke graffiti jsem se dostal před deseti lety. A na zdech jsem se v podstatě naučil malovat. Moje začátky byly nelegální v ulicích, pod mosty za asistence policejních majáčků. Nestydím se však za to. Nikdy jsem ale neponičil žádnou historickou památku ani místa, kam graffiti podle mého nepatří,“ upozorňuje Chemis, který se po dovršení osmnácti let rozhodl pro legální tvorbu.


„Uvědomil jsem si, že pokud chci dělat rozsáhlejší věci, které vyžadují čas, není na to na ulici při nelegální tvorbě prostor. Proto jsem ji zlegalizoval a začal hledat zdi, které lze bez potíží pomalovat. Ikonou Chemisovy tvorby je rozměrná malba hlavy s maskou, která ho proslavila a návštěvníci výstavy si ji mohou prohlédnout na fotografii. „Maska byla legendární věc, která měla ohromný ohlas, a dostala mě do povědomí lidí,“ potvrzuje umělec.


Ikonou Chemisovy tvorby je velká malba hlavy s maskou na městské zdi, která ho proslavila.

Ten svou tvorbu považuje za angažovanou, neboť se spojil s organizací Amnesty International. „Problémy lidských práv a podobná témata mě zajímají, tak jsem vymyslel cestu napříč Evropou. V jednotlivých státech jsem maloval za asistence kameramana a fotografky na různé legální zdi na téma porušování lidských práv. Tímto způsobem jsem se dostal i do Trutnova,“ popisuje výtvarník, který při vernisáži pustil návštěvníkům a studentům krátká videa mapující jeho tvorbu.

A jak vznikla přezdívka Chemis? „Začalo to v základní škole, kdy jsem v hodinách chemie nedával pozor a čmáral jsem si do sešitu věci, které se netýkaly učební látky. Protože to bylo v hodinách chemie, vznikla přezdívka Chemis. Nemá to žádný jiný skrytý význam,“ vysvětluje Dmitrij Proškin alias Chemis, jehož výstava v Dračí uličce potrvá do 2. října a lze si ji prohlédnout ve školních dnech.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena