Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:11 Svátek: Jana Zítra: Viola

FESTIVAL DODRŽEL TRADICI: SKVĚLOU ATMOSFÉRU VYŠPERKOVALY ZAHRANIČNÍ HVĚZDY SKUPINA KORN A JOHN CALE

článek vytvořen 20. 08. 2012, přečetlo si ho 7003 lidí

Trutnov - Festival, který letos slavil čtvrtstoletí od prvního ročníku rozehnaného v roce 1987 komunisty, skončil. Na Bojišti se sešly tisíce lidí, a podle tradice si návštěvníci i muzikanti užili parádní atmosféru, vyšperkovanou koncerty zahraničních hvězd a zpestřenou novinkami v programu.

Kalifornští Korn na trutnovském Bojišti

Největším šlágrem byla jednoznačně americká kapela Korn. Do Trutnova přijela bez baskytaristy Fieldyho, který očekává přírůstek do rodiny, ale jinak zcela s plnou parádou, naloženou do tří kamionů. Jen aparatura a vybavení zakladatelů nu-metalu se připravovalo na Bojišti celý den. Odměnou ale byla světelná show, jakou trutnovský festival ještě nezažil.

Koncert měl chronologickou osu. Nejprve zazněly hity z prvního alba vydaného roku 1993, pak písně z dalších desek a na závěr písně z nejnovější desky nahrané loni. Ta sice zavání elektronikou, ale na Open Airu zněl od „Kornů“ výhradně metal. Byl to zřejmě nejtvrdší koncert v historii festivalu.

Přestože kapela měla největší boom v devadesátých letech, byli v trutnovském kotli hlavně teenageři. Dokonale znali texty a zpívali spolu s frontmanem kapely Jonathanem Davisem. Ti z šťastlivějších fanoušků v prvních řadách si domů odnesli trsátko od kytaristy Jamese Christiana "Munkyho" Shaffera nebo paličky od bubeníka Raye Luziera.


John Cale

Velké ovace sklidil také sedmdesátiletý britský hudebník John Cale. Ikona světové muziky se nejprve přidala k symbolické podpoře v Rusku vězněným Pussy Riot a nechala se vyfotit s transparentem pomalovaným vzkazem Freedom for Pussy Riot. Transparent s ním drželi ještě herci Jiří Lábus a Tomáš Hanák, režisér Břetislav Rychlík, zpěvačka Eva Pilarová, muzikant Vratislav Brabenec a zakladatel festivalu Martin Věchet. Potom se Cale, doprovázený triem mladých hudebníků, předvedl jako skvělý hráč na kytaru a piano s charismatickým hlasem.

Z dalších umělců sklidil ovace rovněž belgičtí dEUS, swingový Ondřej Havelka a jeho Melody Makers nebo oblíbený písničkář Jiří Schmitzer, který de facto dělal letos „předskokana“ skupině Korn. Novinkami v programu letos bylo více bohoslužeb. Hned dvě ze čtyř totiž byly slouženy za exprezidenta a festivalového náčelníka Václava Havla a gurua undergroundu Ivana Martina „Magora“ Jirouse. Oběma těmto legendám byl letošní Open Air věnován.


FOTOGALERIE OD TOMÁŠE VÁVRY ZDE

FOTOGALERIE OD MARTINA ŠÁDKA A JANA ŘEHÁKA

připravujeme Videoreportáž a další podrobnosti

(deg, pac, toh)
Trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Vávra, Martin Šádek, Jan Řehák

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena