Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.05.2018
Přesný čas: 21:56 Svátek: Emil Zítra: Vladimír

TRUTNOVSKÝ FESTIVAL V POZADÍ S VÝKOPEM VSTUPUJE DO PĚTADVACETI LET EXISTENCE

článek vytvořen 16. 08. 2012, přečetlo si ho 5155 lidí

Trutnov - Nejstarší hudební přehlídka v zemi - Open Air Music Festival Trutnov - dnes otevírá brány. Tisíce příznivců kvalitní hudby začnou proudit do areálu Na Bojišti, aby se zúčastnily festivalu, jehož kořeny sahají až do roku 1987. Letos je In memoriam věnován nejen náčelníkovi a bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, ale také hlavní postavě československého undergroundu Ivanu Martinu Jirousovi, řečenému Magor.
Vstup do areálu bude otevřen úderem šestnácté hodiny. V 18 hodin bude festival neoficiálně zahájen zahájen ekumenickou bohoslužbou k uctění památky těchto dvou loni zemřelých osobností. Bohoslužbu budou sloužit tradiční „festivalový duchovní“, katolický kněz Ladislav Heryán, a Juraj Dovala, farář Československé církve husitské.


Bohoslužbu bude sloužit tradiční „festivalový duchovní“, katolický kněz Ladislav Heryán.

„Hudební část ve čtvrtek otevřou v 18.45 hodin brněnští Čankišou, kteří budou festival v neděli o půlnoci na hlavním pódiu uzavírat za účasti několika bubeníků včetně Pavla Fajta,“ uvedl hlavní organizátor a zakladatel festivalu Martin Věchet. Fanouškům se představí ve 20.05 také Michal Prokop se skupinou Framus Five, dále ve 21.30 Adam Cohen, syn legendárního písničkáře Leonarda Cohena. Předposlední kapelou čtvrtečního neoficiálního začátku budou od 23 hodin energičtí Anti – Flag.


Festival je věnován Václavu Havlovi a Ivanu Martinu Jirousovi, kteří loni zemřeli.

Na jevišti se na půl hodiny objeví zahraniční hvězda zásadního významu, americká psychadelic - electro - jazzová zpěvačka Jessie Evans. Její koncert bude pokračovat zítra na druhé scéně. Program bude i v Undergroundovém stanu, kde hraje od 19 hodin Michal Šeps & Band, ve 21 hodin psychedeličtí The Flying Eyes, klasika Už jsme doma zahraje ve 22.30, písničkář Vlasta Redl třicet minut po půlnoci a Baťa a Kalábůf něžný beat o půl třetí ráno.

Až do neděle se fanoušci dobré hudby mohou těšit na více než sto kapel a interpretů. Mezi nimi budou nejtvrdší kapela v historii festivalu - američtí Korn. Premiéru si odbude jedna z nejslavnějších belgických rockových kapel dEUS. Dalším festivalovým bonbónkem bude vystoupení amerických punk rockových Yellowcard. Na Bojišti zahraje i italská ska formace The Offenders.


Zahraničními hvězdami budou mimo jiné John Cale, kapela Korn a zpěvačka Jessie Evans.

Nejzářivější hvězdou však bude John Cale, ikona sametového podzemí a zakladatel Velvet Underground. Těšit se lze i na jamajské reggae v podání skvělého zpěváka Barringtona Levyho, vystoupení španělských Muchachito Bombo Infierno či na Hawk Eyes z anglického Leedsu. Z českých interpretů za pozornost určitě stojí zpěvačka Marta Kubišová.

Letošní pětadvacátý ročník znepříjemnila stavební činnost, kdy v těsné blízkosti stanového městečka byla na soukromém pozemku vybagrována velká jáma. „Na místě vedle jedné ze scén má vzniknout jakýsi sklad a překladiště balíků,“ uvedla pořadatelka festivalu Eva Navrátilová.


Nepříjemností festivalu je vybagrovaná jáma v blízkosti stanového městečka.

Podle ní organizátory nikdo oficiálně neupozornil na to, že měsíc před festivalem začnou bagry rozorávat potřebné území pro festivalový camp. „Nyní jsou tam přemístěné a vybagrované kupy hlíny a my jsme byli nuceni velkou část oplocení přemístit a posunout jinam. To ztíží pohyb a ubytování pro návštěvníky. Vše řešíme a budeme využívat různé indiánské stopařské stezky,“ dodala Navrátilová.

O trutnovském festivalu se traduje, že to podstatné není program, kapely a umělci, kteří zde hrají, ale moment setkání. Znalí vědí, kdy budou jednotlivé kapely hrát, ti, kdo na festival dorazí, se většinou vše podstatné dozvědí až na místě z festivalového samizdatu. „I když program jednotlivých dnů od vzniku festivalu nezveřejňujeme, neb ctíme moment překvapení a především setkání, výjimky potvrzují pravidlo. Například Anti-Flag vystoupí první den festivalu, ve čtvrtek večer,“ láká Na Bojiště zakladatel festivalu Martin Věchet.

ÚČINKUJÍCÍ

HLAVNÍ HVĚZDY
Korn (US), John Cale (US), dEUS (B), Yellowcard (US), Anti-Flag (US), Adam Cohen (CAN), Stringer Bessant (UK), White Rabbits (US), Jessie Evans (D), The Flying Eyes (US) ...

DALŠÍ ZAHRANIČNÍ KAPELY
The Offenders (I), Krema Kawa (BE), Bella Fuzz (GR), VHK – The Galloping Coroners (HU), Pantokrator (SWE), Plastic Swans (SK), Živé kvety (SK), ZVA 12 – 28 (SK), Fuera Fondo (SK).

DOMÁCÍ KAPELY A INTERPRETI
The Plastic People of the Universe, J. A. R., Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Tichá dohoda, Neruda, Vlasta Třešňák & Band, The.Swith, Jaroslav Hutka, The Tap Tap, Visací zámek, Jiří Schmitzer, Švihadlo, Rybičky 48, Garage a Tony, Kurtizány z 25. avenue, Vladimír Merta, Kazety, Volant, Ondřej Havelka & Melody Makers, Čankišou & Bubnující hosté, Status Praesents, Vladimír Veit, Vladimír Mišík & Etc., Totální nasazení, L. A., The Fireballs, Petr Váša a Ty syčáci, Abigail Ybarra, Dukla vozovna, Atari Terror, Jana Kratochvílová & Illuminatica, Vilém Čok & Bypass, Imodium, Michal Prokop & Framus Five, Umělá hmota, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, X-Left to Die, Velvet Underground revival, Michal Šeps & Band, DPVJU, Zuby nehty, Boron, Hentai Corporation, Irena Budweiserová, Hally belly, Houba, Hakka Muggies, Dáša Vokatá & Jiří Jelínek, Jana Šteflíčková, The Maggies Marshmallows, Dáša Voňková – Andrtová, „Piňďa“ Ouda, Ivan Hlas & Special Band, N. V. Ú., Záviš, Pavel Fajt & Drumming Mantra, Tleskač, Už jsme doma, The Boom Beatles revival, Locomotive, Baťa & Kalábůf něžný beat, DJ Geronimo, Goodfellas, Vltava, J. H. Krchovský & Krch-Off Band, Hever & Vazelína, Vlasta Redl a další.

Součástí letošního festivalu bude undergroundový stan pojmenovaný po Ivanu Martinu Jirousovi, dále meditativní a alternativní scéna, Knihovna Václava a Havla, Hare Krishna Camp, teepee, wigwamy…

JEDINÉ DOCHOVANÉ FOTKY Z ROKU 1987
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Jiří Jahoda, Ivana Rejlová, Tomáš Petr

čtěte také: ZAVÁNĚLO TO SPIKLENECTVÍM, ŘÍKÁ O PRVNÍM FESTIVALU RADEK LANGHAMMER

VŠUDE BYLI POLICAJTI, ALE MY JSME CÍTILI PODPORU OBYVATEL, VZPOMÍNÁ ČUŇAS

FESTIVAL LONI DOSTAL ZA HLUK POKUTU 150 TISÍC, POŘADATELÉ NEVYLUČUJÍ NĚČÍ POKYN

NA BOJIŠTĚ MÍŘÍ REGGAE Z JAMAJKY, OBJEV Z LEEDSU, ŠPANĚLSKÝ TEMPERAMENT I KUBIŠOVÁ

TRNITÁ CESTA NA FESTIVAL: PIONÝŘI, OKUPANTI, POMOCNÍK VB, POLICAJTI…© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena