Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.03.2018
Přesný čas: 00:20 Svátek: Radek Zítra: Leona

FESTIVAL LONI DOSTAL ZA HLUK POKUTU 150 TISÍC, POŘADATELÉ NEVYLUČUJÍ NĚČÍ POKYN

článek vytvořen 09. 08. 2012, přečetlo si ho 4191 lidí

Trutnov - Hudební trutnovský festival, který za několik dní vstoupí do pětadvacátého roku své existence, se po loňském ročníku dočkal velké nepříjemnosti. Krajská hygienická stanice (KHS) v Hradci Králové totiž organizátorům udělila pokutu ve výši 150 tisíc korun za překročení hlukových limitů.
„Je to tak. Hlukové limity byly významně překročeny při veřejné produkci hudby v noční době. Hygienický limit hluku je 35 decibelů, konečná naměřená hodnota byla 72,7 decibelu, došlo tedy k překročení limitu o 37,7 decibelu,“ potvrdila pokutu Veronika Krejčí z KHS. Podle Evy Navrátilové, jedné z pořadatelů festivalu, pokuta jen podtrhuje vše, co se kolem festivalu děje.„Po pětadvaceti letech, po ročníku, na který - alespoň dle našich informací - nebyla jediná oficiální stížnost stran hluku, přichází nemalá pokuta, která nemá příliš obdoby. Doručena byla dva dny před Štědrým dnem, čas pro odvolání tudíž uplynul někdy na Silvestra. Podle našich informací se celý proces odehrál v krátkém časovém úseku a nestandardní cestou. Není vyloučeno, že se tak stalo na direktivní příkaz a pokyn kohosi. To nechťsi každý odpoví sám,“ uvedla Navrátilová.Pořadatel festivalu podal podnět k zahájení přezkumného řízení, ke kterému je příslušné Ministerstvo zdravotnictví ČR. „Ověřili jsme na ministerstvu zdravotnictví, že ve svém přípise adresovaném pořadateli festivalu, se ministerstvo ztotožnilo se skutkovým zjištěním uvedeným ve výroku rozhodnutí Krajské hygienické stanice a považuje výši uložené pokuty za přiměřenou,“ sdělila Krejčí.Jak prohlásila Navrátilová, limit 35 decibelů nejde dodržet. „To bychom museli festival ve 22 hodin ukončit,“ tvrdí s tím, ať každý sám posoudí, zda je sankce přiměřená. „Každopádně tím důvodem je ochrana zdraví a k poškození zdraví hlukem. Ten je však škodlivý při dlouhodobém vystavení, ne při čtyřdenní akci. Lidé, bydlící u rušných silnic a ulic by o tom mohli vyprávět,“ říká pořadatelka festivalu.

Ta si v této souvislosti posteskla, že pokuta přišla po letech dlouhých a složitých jednání s obyvateli Sluneční stráně, kteří jsou hlukem nejvíce dotčeni. „Je možné říci, že jsme se tak nějak začali tolerovat. Každým rokem jim nabízíme náhradní ubytování na horách po dobu festivalu. Požádají-li raději o volnou vstupenku, vždy se nějak dohodneme,“ dodala.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Jiří Jahoda

čtěte také: ZAVÁNĚLO TO SPIKLENECTVÍM, ŘÍKÁ O PRVNÍM FESTIVALU RADEK LANGHAMMER

VŠUDE BYLI POLICAJTI, ALE MY JSME CÍTILI PODPORU OBYVATEL, VZPOMÍNÁ ČUŇAS


FESTIVAL LONI DOSTAL ZA HLUK POKUTU 150 TISÍC, POŘADATELÉ NEVYLUČUJÍ NĚČÍ POKYN


NA BOJIŠTĚ MÍŘÍ REGGAE Z JAMAJKY, OBJEV Z LEEDSU, ŠPANĚLSKÝ TEMPERAMENT I KUBIŠOVÁ

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena