Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:05 Svátek: Igor Zítra: Olivie

JE LÉTO, ALE NEZAMĚSTNANOST MÍRNĚ VZROSTLA, LIDÉ SE BOJÍ BUDOUCNOSTI

článek vytvořen 08. 08. 2012, přečetlo si ho 2395 lidí

Trutnov - „Že ta nezaměstnanost zase pomalu stoupá? Říkám, že od podzimu to půjde zase razantně nahoru,“ prorokuje před úřadem práce dva měsíce nezaměstnaná obyvatelka města Marie K. A skutečně. Přestože je letní období a v plném proudu jsou sezónní práce, počet nezaměstnaných koncem července oproti předchozímu měsíci mírně stoupl.
Bez práce bylo 5564 lidí, z toho 2894 žen. Počet nezaměstnaných se zvýšil o 111 uchazečů. Míra nezaměstnanosti byla 9,3 procenta, to je o dvě desetiny více než v závěru června. Na jedno volné pracovní místo bylo 9,1 uchazeče o zaměstnání. Okres Trutnov je i nadále a dlouhodobě na chvostu Královéhradeckého kraje.Obyvatelé města jsou zvědavi, co s nezaměstnaností v budoucnu udělá plánované otevření průmyslové zóny Krkonošská a také vybudování nové haly ve Volanově, kterou staví společnost Siemens. „Pokud by to pomohlo vytvořit nová pracovní místa, tak to samozřejmě vítám. Myslím si ale, že jich nakonec moc nebude a moc to nepomůže,“ tváří se skepticky Jiří Marek z Trutnova. Úřad práce předpokládá, že právě v Krkonošské by mohlo vzniknout několik desítek pracovních míst v obchodních profesích.

Nezaměstnaní i ti, co práci mají, se obávají, že s příchodem podzimu, počet pracovních míst dramaticky ubude. „Je to každý rok stejné. Od jara do září se vždycky něco najde, pak ale přes zimu, spousta lidí o práci přijde. Je to bludný kruh,“ říká Adam Niederle z Trutnova. Také studenti letos poměrně obtížně hledali brigády. O tom ví své gymnazista Kamil. „Nejdřív jsem to zkoušel přes internet a pak osobně. Byla to bída. Nakonec mi strejdu sehnal brigádu na čtrnáct dní,“ pokrčil rameny Kamil.

Také v rámci republiky míra nezaměstnanosti stoupla o dvě desetiny na 8,3 procenta. Celkem bylo bez práce 485 597 lidí. Jejich počet se oproti červnu zvýšil o více než 11 tisíc. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku bylo toto číslo ještě o 1101 uchazečů vyšší.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena