Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.04.2018
Přesný čas: 17:58 Svátek: Evženie Zítra: Vojtěch

Z GARÁŽE MEZI EVROPSKOU ŠPIČKU. JE TO O POCTIVÉM PŘÍSTUPU, TVRDÍ MĚDÍLKOVÉ

článek vytvořen 23. 07. 2012, přečetlo si ho 3269 lidí

Trutnov - Víte, co mají společného olympijská vítězka z rychlobruslení Martina Sáblíková, české basketbalové vicemistryně světa, paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek nebo tým hokejových šampiónů z Pardubic? Ti všichni při svých sportovních výkonech pijí z lahví, které vyrábí firma bratrů Rastislava a Bohumila Mědílkových ze Žacléře. Malý podnik z Krkonoš se na trhu drží již 22 let.
„Ze začátku jsme z toho byli nadšení, když jsme viděli naše lahve v televizi, ale teď už jsme si zvykli a bereme to jako samozřejmost,“ potutelně se usměje mladší Rastislav, jenž je v současné době už samostatným majitelem firmy. „Před třemi roky, když jsem šel do důchodu, jsme si to s bratrem rozdělili. Já mám teď na starost Soniu,“ vysvětluje Bohumil. Sourozenci totiž ještě společně založili firmu, která zajišťuje oblečení do hotelů a restaurací. „Provozovali jsme tady také ubytovnu, ale ta už je zavřená,“ doplňuje.Podnikat se žacléřští bratři rozhodli hned po převratu a v krajském obchodním rejstříku byla dokonce značka R&B Mědílek zaregistrovaná již pod číslem deset. „Dva roky před revolucí jsem měl servis na kola. Bavilo mě to a chtěl jsem si trošku přivydělat. Tušil jsem, co je na trhu potřeba,“ vzpomíná Rastislav, jak se mu tehdy v hlavě zrodila myšlenka vyrábět cyklopásky. „I když tenkrát byl vlastně zájem úplně o všechno, tady nebylo vůbec nic,“ usmívá se. V omotávkách na kolo se žacléřská firma stala jedničkou v republice. První objednávka, která vyšla z garáže na 2500 kusů, putovala do Favoritu Rokycany.

Ale všechno nebylo tak růžové. Naopak. „Začátky byly docela drsné,“ přiznává Rastislav a vypráví, jak se firma stala i obětí podvodu. „Člověk to neuměl. Naběhli jsme si a přišli jsme o dost zboží.“ V době, kdy na tom však Mědílkové byli nejhůře, udělali vynikající reklamní tah. V Hradci Králové uspořádali tiskovou konferenci pro Závod míru a všem oddílům nabídli sponzorství. „Najednou se o nás začalo mluvit a šlo to nahoru,“ povídá Bohumil, který se pak jako řidič dvanáctkrát zúčastnil Závodu míru. Jeho bratr třikrát.Jenomže nic netrvá věčně a po roce 1994 se křivka úspěchu zase obrátila. Proč? Svět začínala dobývat horská kola a ta silniční (s omotávkami na berany) ustupovala do pozadí. „Tenkrát to byl dost velký pád,“ potvrzuje Rastislav. Nastal čas na hledání nového produktu. Přes dózy na kakao a montážní kabely se firma dostala k výrobě sportovních a kojeneckých plastových lahví. A jak se ukazuje, tahle mědílkovská trefa byla přímo do černého. „Nejdřív jsme si lahve nechali vyrábět, ale nebyli jsme s tím spokojení, takže jsme se do toho pustili sami,“ vypráví mladší bratr.

O „flašky“ z Krkonoš byl zájem, nicméně velký zvrat ve firmě nastal teprve před pěti lety. Žacléřští podnikatelé navázali spolupráci s olomouckou univerzitou a ta pro ně vyvinula antibakteriální přísadu do lahví. Tím se jejich výrobky posunuly na jiný level a poptávka rostla. „Dnes už jsme pokročili zase o trošku dál a speciální materiál polypropylen například umožňuje, že se lahve dají i vyvářet, což je důležité hlavně pro maminky s dětmi,“ prozrazuje Rastislav Mědílek. Z této tzv. Zdravé lahve se stal opravdový hit. „Dřív jsme byli vnímaní jako firma pro sport. Dnes jsou naše lahve použitelné ve všech oblastech. Snažíme se vytvářet image, že když se řekne R&B, aby se to spojilo se zdravým životním stylem. To je současný trend.“V loňském roce v Žacléři vyrobili ke dvěma miliónům kusů. „Je to asi tak půl na půl,“ počítá majitel firmy, jaký je poměr mezi sportovními a kojeneckými lahvemi. „Devadesát procent je ale předem prodaných,“ upozorňuje muž, jehož podnik se tak zařadil mezi přední evropské producenty plastových nápojových lahví s potiskem na zakázku. „Za poslední tři roky jsme vždy měli nejlepší rok v historii. Loni jsme se dostali na obrat 50 miliónů korun, což se někomu nemusí jevit jako velké číslo, ale představte si, že je to ve flaškách a ne v televizích, která jedna stojí deset tisíc,“ podotkne Mědílek. Jeho firma má asi 30 stálých zaměstnanců a 15 brigádníků. Sídlo je v Žacléři, kde se vyrábějí i kojenecké lahve, na dolech vznikají sportovní a v Lamperticích se dodělávají potisky.

Jaký je rozdíl mezi podnikáním teď a před dvaceti lety? „Dřív byl všude velký chaos. Málokdo byl vzdělaný ohledně obchodu, všichni jsme se učili za pochodu a museli jsme umět všechno. Vývoj, obchod, administrativu, naučit se ovládat nové výrobní i IT technologie. Nebylo to jednoduché. Teď už toho sice umíme víc, ale je to také těžké, protože je větší konkurence. Musíme se přizpůsobovat, zlepšovat služby a inovovat, víc se rvát,“ konstatuje Mědílek mladší.Ale že to jde, uvádí na příkladu, kdy některé zahraniční firmy od R&B okopírovaly její vypouklé víčko na lahve. „Byli jsme ještě nezkušení a nechránili si to,“ přiznává Rastislav. „Každopádně, my nechceme být malí Češi, kteří dohánějí někoho v zahraničí. Naopak chceme, aby doháněli oni nás, a chceme ukázat, že i malá firma v Krkonoších může být dobrá,“ dodává. Tuto vizi Mědílkovi ze Žacléře dokazují už dvaadvacet let. „Řekl bych, že vydržet takhle dlouho je hrdinství, protože málokdo, kdo s námi začínal v té době, dneska ještě existuje. Podle mě je to o poctivém přístupu,“ uzavírá Rastislav.

RASTISLAV MĚDÍLEK
- narozen 16. 7. 1951 v Žacléři
- je vyučen klempířem
- majitel firmy R&B Mědílek
- je ženatý, má dvě děti a tři vnoučata

BOHUMIL MĚDÍLEK
- narozen 4. 4. 1947 v Černém Dole
- je vyučen opravářem kancelářských strojů
- majitel firmy Sonia Žacléř
- je ženatý, má dvě děti a dvě vnoučata

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena