Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.12.2022
Přesný čas: 04:27 Svátek: Iva Zítra: Blanka

O PODNIKÁNÍ JSEM ZAČAL PŘEMÝŠLET NA ŠTAFLÍCH, VZPOMÍNÁ RUDOLF KASPER

článek vytvořen 18. 07. 2012, přečetlo si ho 4479 lidí

Trutnov - Letos slaví trutnovská firma KASPER KOVO dvacet let existence. Její majitel Rudolf Kasper (54), ale podniká ještě o dva roky déle. Byl vlastně jedním z prvních, který se po sametové revoluci pustil do vlastního byznysu. Píle, nadšení a cílevědomost mu vydržely až dodnes, celých dvaadvacet let.


Vzpomenete si dnes ještě, kdy vás vůbec poprvé napadlo, že byste mohl podnikat?

To si pamatuju přesně. Bylo to několik málo dnů po revoluci, po 17. listopadu 1989. Stěhovali jsme se s rodinou do Poříčí do většího bytu a já jsem na štaflích maloval byt a poslouchal přenosy z rádia. Přemýšlel jsem, jak se v tom zorientovat a od toho okamžiku bylo mým cílem dělat samostatně a dělat si to tak, jak chci já.

Věděl jste hned v jakém oboru?
V podstatě jsem věděl, že by to měla být stavařina, inženýring, protože to jsem studoval, to jsem do té doby dělal.

Komu jste svůj nápad řekl jako prvnímu?
Manželce.

A co vám na to řekla?
Nemluvila mi do toho a do dneška mi do podnikání vůbec nemluví.

Měl jste vůbec představu, co podnikání obnáší?
Samozřejmě po praktické stránce vůbec. K tomu jsme neměli příležitost. Navíc jsem dělal do té doby práci, při které jsem se do světa dostal jen minimálně, takže ze zahraničí jsem si nic přivézt nemohl. Na druhé straně už před revolucí jsem četl hodně světové manažerské literatury a to se mi hodilo.

Které kroky jste v podnikání udělal jako první?
Hlavně jsem se musel vypořádat s dosavadním zaměstnáním. V té době jsem byl jmenován jako technický ředitel Texlenu, ale více méně v průběhu několika málo měsíců po revoluci bylo jasné, že firma dozná velké změny a že tam pro mě nebude místo. Proto jsem si zpracoval vlastní představu o své budoucnosti, přesvědčil jsem několik dobrých spolupracovníků, které jsem postupně zaměstnal.

A co přišlo potom?
Snažil jsem se využít svých znalostí. Začal jsem s inženýringem, přestěhovali jsme se do Moby Dicku, ještě než se tam přesunul městský úřad. Následně jsme jako stavebně inženýrská firma sídlili v Palackého ulici (dnešní zdravotnický internát - pozn. redakce).

Kolik jste měl v počátku zaměstnanců?
V podstatě jsem začal sám. Postupně jsem nabíral lidi. Pak nás byly desítky, když jsem nabral i nějaké realizační činnosti jako truhlárny. Dnes zaměstnávám ve firmách v Trutnově - Poříčí asi 300 zaměstnanců.Co tehdy v počátcích podnikání bylo proti očekávání snadné a co naopak těžké?
Určitě bylo velkým handicapem, že jsem začal bez nějaké systémové strategie. Měl jsem vizi podnikatelskou, ale ten systém mi chyběl. Tuhle vizi jsem opustil v roce 1997 po Klausových balíčcích. Tehdy jsem uznal, že se ve stavařině nechci a nemůžu profilovat, protože jsem nebyl schopen financovat záměry, které jsem měl rozjeté (např. Červený kopec, atd.). Druhou věcí bylo to, že jsem se nechtěl pohybovat v prostředí, kde vládne korupce a úplatky. Proto jsem s tou branží úplně skončil a udělal zásadní rozhodnutí - věnovat se výrobě a podnikání ve specializovaných náročných oborech a v těch být pokud možno špičkou, jedničkou. A od té doby se o to stále snažím.

Jak velká změna to v roce 1997 byla?
Velká. V roce 1997 byla inženýrská firma velmi dobře rozjetá, měla na trhu dobrou pozici, ale já vlastně začínal téměř od nuly. Ale myslím, že to je dobré, když si tohle každý zažije. Z pohledu zakázek, výrobků i potřeby investovat jsem začínal prostě znovu.

Co vám přišlo na podnikání snadné?
Nebyla taková konkurence, dnes je mnohonásobně vyšší. Lidí, kteří měli podobnou filozofii jako já - tedy dělat práci co nejkvalitněji a firmu budovat a řídit systémově - bylo minimum. A s tím se setkávám do dneška, že jich není mnoho, ani v našich oborech. To je naše konkurenční výhoda. Celých patnáct let vše směřujeme k tomu, abychom servis a kvalitu podřídili zákazníkům. V žádném případě nejdeme cestou nejnižší ceny.

Jaký je váš průměrný pracovní den?
To se vyvíjelo. Když jsem začínal, a celá devadesátá léta, jsem pracoval velmi intenzivně a prakticky celý týden, i o víkendu. Hodiny se snad ani nedaly vyčíslit. Na druhou stranu jsem cítil, že takto nemůžu pracovat dalších dvacet let. Začaly se dostavovat první příznaky, že by mohly nastat zdravotní problémy. Měl jsem výhodu, že oba synové v tu dobu studovali trutnovské gymnázium, jeden šel pak na ekonomku, druhý na stavební fakultu a přirozeně měli zájem pracovat se mnou. Získávali praxi, postupně jsem na ně převáděl kompetence, dnes jsou oba jednateli v mých firmách. Takže jsem spokojen, mám čas i na sport a rodinu, už to prostě není o tom, že by mě z práce bolela hlava.Co vám podnikání dalo nebo vzalo?
Vzalo mě nějakou část času, který bych pravděpodobně věnoval víc vzdělávání a sportu. Byla doba, a to mě mrzí, kdy jsem neměl víc času na čtení, poznávání dějin a kultury. Ale určitě toho nelituji. U podnikání převažují pozitiva. Dalo mi šanci na životní styl, o kterém se mi nikdy nesnilo, protože jsem vyrostl ve velmi skromných podmínkách, mí rodiče byli dělníci a nikdy neměli žádný majetek. To, jak dnes žiju, pro mě bylo před revolucí nepředstavitelné.

RUDOLF KASPER
- vzdělání - ČVUT, stavební fakulta, kde absolvoval i postgraduální studium
- s podnikáním začal v roce 1990
- dnes vlastní firmy: KASPER CZ s.r.o. (vyrábí dřevěné nosné konstrukce) a KASPER KOVO (strojírenství)
- je ženatý
- s manželkou vychoval dva syny, oba pracují v jeho firmách


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena