Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:16 Svátek: Jana Zítra: Viola

VRCHNÍ SOUD ZRUŠIL VYLOUČENÍ ČTYŘ ČLENŮ BÝVALÉHO PŘEDSTAVENSTVA Z BYTOVÉHO DRUŽSTVA

článek vytvořen 18. 07. 2012, přečetlo si ho 2286 lidí

Trutnov - Vyloučení čtyř členů bývalého představensta ze Stavebního bytového družstva Trutnov (SBD) je neplatné. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Miroslava Stará (místopředsedkyně), Václav Šváb, Eva Fialová a Miroslava Jezdinská tak po třech letech mohou opět využívat členských práv.
Soudní pře je jednou z několika v případu SBD Trutnov. Krátce po volebním shromáždění delegátů v roce 2009 se rozhodlo nové představenstvo vyloučit své předchůdce z družstva. Důvodem se stalo hlasování manažerů z července 2008 o smlouvě na vybudování nástavby panelového domu v ulici Jana Roháče z Dubé, které měli podpořit namísto výstavby nových bytů.

Čtveřice Stará, Šváb, Fialová a Jezdinská se obrátila na Krajský soud v Hradci Králové a ten v říjnu 2010 vyloučení zrušil. Nové vedení družstva se ale odvolalo a teprve nyní případ ukončil vrchní soud. A potvrdil stanovisko krajského soudu. Tedy, že nelze vyloučit člena družstva pro způsob jeho hlasování v kolektivním orgánu. „Člen může být vyloučen, jestliže opětovně přes výstrahu porušuje členské povinnosti nebo z jiných důležitých důvodů uvedených ve stanovách. Je-li důvodem vyloučení porušování členských povinností, je nezbytné, aby člen porušoval povinnosti opětovně, a to i přes výstrahu, která mu byla udělena,“ stojí v odůvodnění rozsudku.


Podle soudu nemohli být exmanažeři vyloučení ani za tzv. jiné důležité důvody. Ve stanovách družstva totiž nejsou žádné uvedeny. „Potvrdilo se, že družstvo v roce 2009 postupovalo v rozporu se zákonem. Výkon funkce člena představenstva družstva prostě není důvodem k vyloučení z členství družstva,“ komentovala rozhodnutí soudu Miroslava Stará.


„Celé to je o to smutnější, že nástavba v ulici Jana Roháče z Dubé byla shromážděním delegátů schválena a nikdy nebyla zrušena, přesto se stala důvodem pro naše vyloučení. Nesměli jsme se kvůli tomu tři roky účastnit veškerého dění Stavebního bytového družstva, na tři roky života nejen nás, ale i naše partnery družstvo cíleně doslova odřízlo,“ prohlásila Miroslava Stará.


čtěte také:
BÝVALÉ VEDENÍ STAVEBNÍHO BYTOVÉHO DRUŽSTVA NEMUSÍ PLATIT 8 MILIONŮ KORUN

SBD Trutnov musí nyní zaplatit náklady soudních jednání a náhrady čtyřem neoprávněně vyloučeným členům - 182 tisíc 654 korun. Družstvo se proti usnesení nemůže odvolat. Může pouze v případě procesních chyb podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Usnesení asi bude mít pro družstvo ještě další negativní finanční důsledky. „Nemohli jsme mít jako vyloučení členové převedené byty do osobního vlastnictví. Podle zákona o vydávání bytů máme od 1. listopadu 2010 do doby než nám SBD byty převede nárok na pokutu. A ta činí sto korun na den pro každého člena, kdy družstvo nesplnilo svoji povinnost. Takže to vychází zhruba na 59 tisíc korun za každého,“ dodala Miroslava Stará.


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena