Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:15 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

KDYŽ BUBENÍK UDÁVÁ TEMPO A POSÁDKA PÁDLUJE. DRAČÍ LODĚ VYPLULY NA DOLCE.

článek vytvořen 18. 07. 2012, přečetlo si ho 4804 lidí

Trutnov - Symbol města Trutnova drak má své další zpodobnění. Do výčtu akcí, které tento bájný tvor zastřešuje, nově přibyla další. V sobotu se v rekreačním areálu Dolce u Trutnova konaly závody dračích lodí s názvem Draci na Dolcích a bojovalo se o putovní pohár města Trutnova.


V jedenáct hodin dopoledne vypluly na rybník dračí lodě na závod dlouhý 200 metrů. Jejich posádku tvořili amatéři, nadšenci a firemní týmy. „Našim přáním je, aby si dračí lodě vyzkoušeli normální lidé, z toho důvodu není závod určený profesionálům, ale amatérům-nadšencům,“ vysvětlil organizátor akce Tomáš Svolinský. V rychlostní soutěži bojovaly tyto posádky o putovní pohár města Trutnova. „Spojení symbolu města draka se závody dračích lodí nám připadá zajímavé, a proto jsme se rozhodli závody podpořit a pomoci založit tradici netradičního klání o putovní pohár města,“ uvedla mluvčí města Trutnova Veronika Svobodová. Pohár si nakonec odnesl místní firemní tým K+K, za ním skončili závodníci z Kolína pod názvem Namydlený blesk a bronz získala Loď Koza z Malé Skály.
Dračí lodě se na Dolcích konaly již podruhé. Loňské jízdy spíš sloužily jako ukázka a seznámení veřejnosti s tímto exotickým sportem. „Letos se nám podařilo sehnat dvě lodě, na kterých se prostřídalo šest závodních týmů,“ uvedl Svolinský. Podle jeho slov se původně mělo účastnit více posádek, ale víkend byl po celé republice nabitý dalšími akcemi. „Na příští rok nám už ale přislíbilo účast okolo patnácti posádek, a to si myslím, že je ideální počet,“ doplnil.


Atraktivní podívaná plná sportovních zážitků čekala nejenom pro fanoušky týmů, ale i nesportovce. Pokoukání na původně čínské dračí lodě, s historií starou více jak dva tisíce let, je skutečně efektní. Při plném nasazení posádky vypadá loď jako skutečně pohyblivý drak. Plavidlo má tvar otevřené kanoe s dračí hlavou na špici a s ocasem na zádi. V sestavě je až dvacet pádlujících závodníků, deset jich sedí nalevo a deset napravo. Tempo udává bubeník, který sedí na špičce čelem k posádce. Kormidelník stojí na zádi a udává směr. „Dračí lodě na sebe vážou spolupráci více lidí, kteří spolu sdílí nadšení a sportovní úspěch, jízda je pak skutečným zážitkem,“ řekl Svolinský.


Součástí sportovního dne byl i doprovodný program v podobě kapely Ironick, staročeských zvěřinových hodů v restauraci nebo grilování na pláži. Dračí lodě si mohly vyzkoušet i děti, které se po závodech svezly. Organizátoři akce, rekreační areál Dolce společně s městem Trutnov, doufají ve vybudování tradičního závodu.


FOTOGALERIE ZDE


(bog, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena