Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:12 Svátek: Jana Zítra: Viola

BEATBOX SE MŮŽE NAUČIT KAŽDÝ, OBJEVIT NĚCO NOVÉHO JE ALE TĚŽKÉ

článek vytvořen 10. 07. 2012, přečetlo si ho 4937 lidí

Trutnov - Působí jako zcela normální a běžný kluk. Na rozdíl od svých vrstevníků má však nevšedního koníčka. Matěj Suk (18) je totiž beatboxer. Bravurně napodobuje nejen hudební nástroje, ale i rozmanité zvuky. V tomto umění je třetí v zemi. „Měl jsem tajné přání republikový šampionát vyhrát,“ přiznal své ambice Matěj. Zklamán ale není a třetí místo považuje za úspěch.
Proč jste se rozhodl napodobovat hudební nástroje a různé zvuky?
Když mně bylo jedenáct let, viděl jsem kamaráda, který se tomu už nějakou dobu věnoval, a hrozně mě to zaujalo. Samozřejmě to zaujalo víc lidí, ale ne každý byl ochoten se tomu věnovat. Stále jsem se o to pokoušel, až to během několika let začalo znít.
 
Jak byste charakterizoval beatbox, z čeho vzniknul?
Je dost těžké to specifikovat. Obecná teorie je, že beatbox vznikl v Americe společně s hip hopem. Černoši v tamních ghettech neměli peníze na přehrávače a nástroje, tak si tím nahrazovali hudbu. Začalo se to zdokonalovat a objevovali se první černošští beatboxeři jako například Rahzel, Kenny Muhhamad a další. Z Ameriky se to pak dostalo do celého světa.Měl jste od začátku pocit, že máte talent, nebo to byla spíš dřina?
Myslím si, že se to může naučit každý, kdo má v pořádku hlasové a řečové ústrojí. Pak už se to odvíjí od konkrétních zvuků. Jsou lidi, co umí zvuk, který nikdo jiný neudělá. Může to být výhoda. Ale zase, co je pro jiného beatboxera primitivní, to se může učit klidně půl roku.

Měl jste takový zvuk?
Určitě. Když jsem se snažil dostat na vyšší úroveň, dalo to strašně moc práce. Díval jsem se na internetu na videa, kde byly techniky podrobně popsány. Je to o čase, musí se stále zkoušet.

Kolik času denně beatboxu věnujete?
Dalo by se říct, že zkouším každý den. U beatboxu je výhoda, že k němu nic nepotřebuji. Stačí prostor. Některé lidi to ale může začít štvát, například moji sestru, která je se mnou pořád ve styku. Když je volná chvilka, poslouchám na internetu další beatboxery a snažím se to posouvat někam dál.

Když ráno vstanete, hned si něco vyzkoušíte?
Po ránu moc ne, to je pusa trochu ztuhlá. Spíše až v průběhu dne.Co je při napodobování nejdůležitější - ovládání jazyka, tváří, krčních svalů či kontrola dechu?
Je hodně individuální, jakým způsobem se k tomu beatboxer propracovává. Dříve nebylo beatboxerů tolik a každý se snažil to někam posunout. Dnes těch technik existuje nespočetné množství a je super, když někdo vymyslí nějakou další. Nejde říct, s čím je nejdůležitější pracovat. Používá se všechno a hodně se to kombinuje. Vše nové se hodně cení. Objevit ale něco nového je náročné. Všechno je důležité: jazyk, dech… Doufám, že se to bude stále vyvíjet.

Musí mít beatboxer dobrý hudební sluch?
Asi nemusí, ale když ho má, je to obrovská výhoda. Jak se beatbox posouvá, začal se míchat s hudbou a je možné do něj zakomponovat zpěv. Muzikálnost je při soutěžích velmi vysoko hodnocené kritérium. Je to určitě přednost.

Hrajete na nějaký hudební nástroj?
Dříve jsem hrál na klavír a na flétnu. Snažím se věnovat skládání hudby, kterou můžu propojovat s beatboxem.

Vystupujete sám nebo také s dalšími beatboxery?
Vystoupení není zase tolik, ale když jsou, tak vystupuji hlavně sám. Určitě bych uvítal vystoupení s dalšími beatboxery. Jsem s nimi v kontaktu, ale dobrých jich není u nás zase tak moc. Navíc každý bydlí v jiném koutě republiky, takže je to složité.Jaké nástroje se nejčastěji imitují?
Zpočátku to byly hlavně bicí nástroje, což se do dneška zase tak moc nezměnilo. Beatboxeři se snaží napodobovat i dechové nástroje, čímž se může vytvořit nebo dokreslovat melodie. Jak se posunula elektronická hudba, tak se beatboxeři snaží napodobovat například syntezátory. Takový zvuk dá hodně dřiny, než se natrénuje. Je to dost bolestivé.

Je vás v Trutnově víc, kdo se tomu věnuje?
Aktivně asi ne. Znám kluky, kteří se tomu věnovali, ale v nějaké fázi s tím skončili.

Kdo je vašim vzorem a proč?
V současné době asi vzor nemám. Když jsem začínal, tak vzorem pro mě byl každý beatboxer, který už něco dokázal napodobit. Na internetu před sedmi lety bylo málo beatboxových videí. Dnes už jich je strašně moc. Myslím ale, že největší idol byl Rahzel, který ovlivnil spoustu začínajících beatboxerů. Je to taková ikona. Dnes už jsou to mladí talenti, například Eclipse z Francie, Reeps One z Anglie a další.

Má beatbox neomezené možnosti stejně jako hudba?
Dalo by se říct, že má skutečně neomezené možnosti jako hudba.Nedávno jste obsadil třetí příčku v celorepublikovém šampionátu beatboxerů v Praze. Myslel jste si, že se umístíte tak vysoko?
Upřímně, měl jsem ambice dostat se vysoko. Přece jen jsem byl s beatboxery v kontaktu a věděl jsem, co od nich můžu očekávat. Jak jsem poslouchal sebe a je, tak jsem si z toho vydedukoval, že nebudu úplně vespod. Samozřejmě jsem taky věděl, že dostat se úplně nahoru bude hodně těžké. Přál jsem si dosáhnout vyšších příček a měl jsem tajné přání šampionát vyhrát. Mistr republiky se totiž zároveň kvalifikuje na mistrovství světa. Byla to pro mě obrovská motivace. Protože to bylo moje první mistrovství republiky, považuji třetí místo za velký úspěch a jsem spokojený.

Co se konkrétně hodnotilo?
Kromě muzikálnosti byly dalšími kritérii originálnost. Hodnotilo se, zda beatboxer dokáže vytvořit něco nového. Důraz byl kladen také na čistotu provedení, komplexnost vystoupení a jak na vystoupení reagují posluchači.

Jak jste se na šampionát připravoval?
Spíš jsem se nepřipravoval. Podle mého názoru jediné, co pro to může člověk udělat, je sledovat beatboxery, koukat se na jejich videa a podle toho zvolit taktiku. Na beatboxu je ale pěkné to, že jde o improvizaci. Při soutěži má výhodu ten, kdo začíná jako druhý, protože může na předchozího soutěžícího odpovědět.

Fandí vám vrstevníci, máte zpětnou vazbu?
Myslím si, že jo. Jsou to většinou kamarádi ze školy, z plavání a podobně. Moji vrstevníci to vítají a fandí mi.

Zmínil jste, že plavete. Kam to chcete dotáhnout?
Nějaké konkrétní cíle v plavání nemám, ale chci to dělat do doby, dokud mně to půjde a bude bavit.Dá se spojit plavání s beatboxem?
Samozřejmě jsem hodně omezený, když mám třeba závody nebo tréninky. Zrovna třeba mám možnost nějakého pěkného vystoupení a jdu plavat. Je dost těžké to skloubit.

Nechystáte se natočit cédéčko?
Měl jsem pár nabídek nebo nápadů, že bych mohl něco vytvořit. Raději bych si to ale vytvořil sám a dal dohromady s hudbou, kterou skládám. O cédéčku jsem zatím neuvažoval.

Co vám říkali rodiče, když jste na ně vybalil, že budete beatboxerem?

Ze začátku to nebrali moc vážně. Mysleli si, že je to jen takový rozmar, který mě přejde. Když jsem to doma zkoušel a neznělo to ještě moc dobře, tak táta říkal, abych toho nechal. Pak to přestali vnímat. Když po dvou letech něco slyšeli, byli dost překvapení. Teď už mě podporují.

Kde jste už všude se svým uměním vystupoval?
Těch vystoupení moc není. Za zmínku určitě stojí vystoupení po Trutnově. Například nedávno v Uffu, kde se konala soutěž Česko zpívá.

Jaké jsou v tomto ohledu možnosti?
Dostanu nabídku a dojednám si to sám. Chodím ještě do školy, takže není moc času na tom víc pracovat.Co byste chtěl v beatboxu dokázat?
Moje vize je, že bych se tím rád živil nebo si slušně přivydělával. Je to obrovské odreagování a možnost být ve společnosti lidí, kteří to mají rádi. Bavilo by mě to. Samozřejmě záleží na tom, jak se budu v tomto směru vyvíjet.

Máte nějaký „majstrštyk“, který jste si vymyslel sám a nikdo jiný ho nedělá?
Našel jsem si pár technik a zvuků, které u nás zrovna nikdo nedělá. Je ale také možné, že ve světě je člověk, který je dělá. Beatboxerů je strašné množství.

Je u nás velká konkurence?
Na špičce je konkurence kvalitní, ale není tak obsáhlá. Jsou tam třeba kluci, kteří se beatboxu věnují krátkou chvíli a dostali se na velmi slušnou úroveň. Chvíli tady byla generační pauza. První mistři republiky už odrostli a je jím okolo třiceti. Teď se to zase začíná rozjíždět.Existují evropský i světový šampionát. Je nutné vyhrát ten republikový, nebo jsou ještě jiné možnosti, jak se tam dostat?
Pro mistrovství světa je hlavní předpoklad vyhrát domácí šampionát. Pak je ještě jedna možnost, a to umístit na youtube video. Ten, kdo má štěstí, může dostat divokou kartu. Tak se dostali z Francie na mistrovství světa čtyři beatboxeři.

Je beatbox životní styl, nebo jen módní záležitost?
Těžko říct. Je to otázka názoru.

Jaký je ten váš?
Myslím si, že člověk, který se beatboxu věnuje, by si měl utvořit vlastní pohled, jít vlastní cestou a najít si v tom svoje místo. Je důležité se nepřizpůsobovat ostatním a dokázat se prosadit. To je důležité.

MATĚJ SUK

- narozen 28. května 1994 v Trutnově
- studuje trutnovské gymnázium
- beatboxu se věnuje sedm let
- na republikovém šampionátu obsadil třetí místo
- závodně plave
- žije v Trutnově


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena