Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:30 Svátek: Jana Zítra: Viola

JOHN CALE, IKONA VELVET UNDERGROUND, PŘIJEDE LETOS NA ČESKÝ WOODSTOCK

článek vytvořen 28. 06. 2012, přečetlo si ho 1294 lidí

Trutnov - Jako byl loni největší hvězdou Open Air Music Festivalu Na Bojišti praotec punku Iggy Pop, zdá se, že tou letošní bude John Cale. „Pozvání přijala a na festival přijede ikona sametového podzemí a zakladatel Velvet Underground, oblíbené kapely náčelníka Václava i gurua undergroundu Ivana Martina Jirouse,“ potvrdil Martin Věchet, zakladatel festivalu, který se uskuteční od 16. do 19. srpna.
Půjde o první letní vystoupení Johna Calea pod širým nebem na území Československa. „Deska určité kapely, Velvet Underground, sehrála svoji zvláštní roli v této zemi, což si asi ani v Americe moc nikdo nevšiml," řekl v dubnu 1990 náčelník Václav Havel, jemuž a Magoru Jirousovi je letošní festival věnován in memoriam. Podle Věcheta je John Cale přesně ten umělec a hudebník stvořený pro Trutnov. „Kdo jiný by měl na letošním festivalu, když ne právě on? Navíc na festivalu s undergroundovými kořeny v roce jeho pětadvacátého výročí existence,“ řekl Věchet řečený Geronimo.John Cale je legendární hudebník rockové avantgardy pocházející z Walesu. V roce 1964 odešel do New Yorku, kde s Lou Reedem založili kapelu Velvet Underground. V roce 1968 se vydal na sólovou dráhu, na které se uplatnil jako tvůrce vlastních alb a producent mnoha významných desek jiných umělců, mimo jiné Nico, Patti Smith, Iggy Popa and The Stooges, Siouxsie & The Banshees, Happy Mondays či Manic Street Preachers.

V 70. letech také vytvořil velmi silnou sérii sólových alb započatou titulem Paris 1919 a pokračující deskami Fear, Slow Dazzle a Helen of Troy. Do devadesátých let vstoupil s někdejším parťákem Reedem na dodnes mimořádně působivém albu Songs for Drella, věnovaném Andymu Warholovi, ale také nádherným živým albem Fragments of a Rainy Season.

„John Cale je sice starý pes, umí toho však tolik, že dokáže každého mladého vlčáka strčit do kapsy. Zkuste si vedle něj představit kohokoliv z těch jednohitových, jednoalbových zázraků, mediálních brojlerů, kteří dnes zazáří a do dalšího dne jsou v zapomnění. Na Caleovi, stejně jako na Bobu Dylanovi, je strašně sympatická jedna věc: pokud hraje na koncertech starší věci – jako že je hraje, některé již skutečně léta - hraje je pokaždé jinak.,“ pravil překladatel a publicista Josef Rauvolf.

Hynek Šnajdar, tz
Trutnovinky.cz
Foto: Archiv festivalu

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena