Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.04.2018
Přesný čas: 15:11 Svátek: Vojtěch Zítra: Jiří

VÁLKU Z ROKU 1866 PŘIPOMNĚLY TRADIČNÍ NATÍRÁNÍ PAMĚTNÍ DESKY NA NÁMĚSTÍ A NEOBVYKLÁ BITEVNÍ UKÁZKA

článek vytvořen 24. 06. 2012, přečetlo si ho 5157 lidí

Trutnov - Vojáci dvou historických armád v sobotu doslova ovládli město. Nejprve se dopoledne v centru města zúčastnili tradičního natírání pamětní desky, odpoledne pak svedli nad bojištěm bitvu podobnou válečné vřavě 1866. Obojí v rámci 146. výročí jediného vítězství Rakušanů v bitvě s Prusy. Podívat se přišlo odhadem asi 1200 lidí.
Už krátce po desáté dopoledne se u muzea srocovaly první davy příznivců vojenské historie. Dorazilo na 160 vojáků z deseti spolků našeho kraje. Kromě dvou domácích - Klubu vojenské historie Trutnov a Vojenského veteránského spolku Trutnov - přicestovali ještě příznivci vojenské historie z Hradce Králové, Václavic, České Skalice, Náchoda, Josefova a Police nad Metují. Všichni u příležitosti připomínky strašlivé války, která se nesmazatelným způsobem zapsala do dějin našeho města.

Od muzea vojenský průvod došel na Krakonošovo náměstí, kde byla po projevu starosty města Ivana Adamce opět natřena černou barvou pamětní deska se letopočtem 1866. Bylo vystřeleno několik čestných salv a představen nový tištěný průvodce naučnou stezkou Po stopách války 1866. Trutnov ho vydal ve spolupráci s Kamiennou Górou, polským městem, které také poznamenaly události roku 1866.

"Je vydán v českém, polském a německém jazyce. Na 120 stránkách se čtenář může dozvědět o událostech prusko-rakouské války v česko-polském pohraničí a s jeho pomocí si může projít jednotlivá bojiště po stopách pruského 1. armádního sboru, jehož většina členů byla polské národnosti," řekla mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová. Průvodce je k dispozici v informačním centru ve Staré radnici.

Potom se vojska z náměstí vydala na Gablenz, kde se po obědě připravila na bojovou ukázku. „Nešlo o klasickou rekonstrukci. Spíš takovou ukázku části boje, aby lidé měli představu, co se asi tak mohlo u Trutnova odehrávat,“ vysvětlil Ivo Bucek, předseda Klub vojenské historie Trutnov.
Právě tento spolek ve spolupráci s Městem Trutnov a Komitétem pro udržování památek z války 1866 akci pořádal.


Dnes připomínají krvavé boje především honosné pomníky a naučné stezky vedoucí městským lesoparkem. V červnu 1866 ale situace ve městě nebyla příznivá. Prusové se totiž 27. června snažili vytlačit Rakušany z městských výšin. A právě jejich pokus o tento manévr byl námětem sobotní ukázky. Na poli pod kamenolomem (u silnice na St. Rokytník) se střetla pěší vojska, ozývaly se výstřely z pušek a duněly výstřely z děl. Došlo rovněž k několika srážkám jezdeckých oddílů. Bitvu nakonec rozhodl útok rakouských děl, který oslabil pruskou obranu natolik, že nakonec Prusové zcela opustili město.

Sobotní akce vyvrcholila pietním aktem a položením věnce u památníku generála Gablenze. Až do večera tam pak hrála country kapela Pěna.

FOTOGALERIE ZDE


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Martin Bílek
Kamera: Jan Polonský

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena