Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 16:45 Svátek: Lenka Zítra: Petr

SILÁK KRATOCHVÍL DAL SVĚTOVÝ REKORD A STAL SE POPÁTÉ V ŘADĚ MISTREM EVROPY

článek vytvořen 16. 06. 2012, přečetlo si ho 2299 lidí

Trutnov - Je to úchvatná série. Od roku 2008 nepoznalo mistrovství Evropy v silovém trojboji WUAP v kategorii do 100 kg jiného šampióna než Jaromíra Kratochvíla. Třiatřicetiletý borec z Vlčic dosáhl na svůj pátý titul v řadě před pár dny v rakouském Hornu. Závodník trutnovského Powerteamu navíc výkonem 965 kilogramů vylepšil o dvacet kilo vlastní světový rekord, který vytvořil přes měsícem na MČR v Trutnově.
„Letos jsem však ve své kategorii neměl vážného konkurenta. Chtěl jsem stát spíš na bedně v absolutním pořadí,“ sdělil Kratochvíl. To se mu podařilo, kdy skončil na druhém místě. Nestačil jen na Martina Košnara, který jej porazil o 18 bodů. Naopak na třetím místě za sebou Kratochvíl nechal Ukrajince Andeye Yaremuse. Trutnovský powerlifter se blýskl v Rakousku nejen nejlepším světovým výkonem celkově, ale zároveň posunul hranici světového maxima i v disciplínách dřep a mrtvý tah.Šampionát zahájil Kratochvíl úvodním pokusem ve dřepu na 370 kg a jak přiznal, byl to hrozně těžký vstup. „Je to první pokus a hrají tam roli nervy, abych zapsal,“ pronesl. Ve druhé sérii měl nahlášeno 385 kg s tím, že to bude jeho strop. Kupodivu to šlo však všechno dobře, takže se rozhodl třetím pokusem posunout svoje osobní maximum na 395 kg. „Být tam o půl kila víc, už bych to nedal,“ oddechl si po úspěšném zápisu, který znamenal světový rekord.

Ve druhé disciplíně benčpresu zahájil svou cestu na zahřívacích 250 kg. V pohodě. Následovalo 260 kg, ale tam přišlo zaváhání a rozhodčí českému trojbojaři pokus neuznali poměrem 2:1. „Do teď nevím proč,“ kroutil hlavou Kratochvíl. Třetím pokusem tedy dvě stě šedesát opakoval a to už bylo bez námitek.

Závěrečnou částí silového trojboje je mrtvý tah. Tady začínal Kratochvíl zajišťovacím lehkým pokusem na 280 kg. Poté odlepil od země činku se standardní hmotností 300 kg. Mezitím však jeden ze soupeřů útočil na světový rekord, který získal druhým pokusem 306 kg. Ale už za pár minut byl z tabulek vymazán, jelikož Kratochvíl si ve třetí rundě připsal 310 kg. „On to pak ještě zkoušel 310,5 kg, ale nedal to,“ přiblížil muž, který se vrátil z Rakouska jako držitel tří světových rekordů. „Ale tohle nějak nevnímám,“ usmál se.Snem Jaromíra Kratochvíla je posunout ve stovkové kategorii svoje maximum na tunu, čímž by se zařadil mezi absolutní světovou elitu. V letošní sezoně trutnovského trojbojaře čekají ještě dva vrcholy. „Mistrovství světa v Las Vegas se sice na devadesát procent nezúčastním, protože jsem nesehnal sponzora. Když se mi ale podaří sehnat aspoň něco, uvažoval bych o světovém šampionátu v Německu asociace WUAP. Každopádně v prosinci pak poletím do Miami. Byl jsem vybrán jako jeden z nejlepších trojbojařů na kulturistickou show Masters Olympia. Její součástí bude souboj Česko vs. Amerika v benčpresu a mrtvém tahu,“ poodkryl Kratochvíl svoje plány.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto a video: archiv Jaromíra Kratochvíla

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena