Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:24 Svátek: Igor Zítra: Olivie

POČASÍ OVLIVŇUJE NEZAMĚSTNANOST, LIDÍ BEZ PRÁCE JE ZASE O NĚCO MÉNĚ

článek vytvořen 11. 06. 2012, přečetlo si ho 1982 lidí

Trutnov - „Jen, aby to vydrželo,“ přejí se obyvatelé trutnovského okresu. Myslí tím stále se snižující počty lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla na konci května na 9,5 procenta, což je o tři desetiny méně než v dubnu. Bez práce bylo 5646, to je o 203 uchazečů méně než v předchozím měsíci. Přesto je okres Trutnov i nadále na chvostu Hradeckého kraje.
Hlavní faktorem snižující se nezaměstnanosti jsou zejména sezónní práce ve stavebnictví, kterým nahrává příznivé počasí. Na jedno volné pracovní místo nyní v okrese připadá 9,4 uchazeče. Tento stav je rovněž pozitivní. Není to tak dávno, kdy na jedno místo bylo téměř čtrnáct uchazečů. Obyvatelé sice změnu k lepšímu vítají, ale tuší, že v podzimních a hlavně v zimních měsících počty nezaměstnaných opět stoupnou.„Jsem pesimista. Je to každý rok stejné. Přes léto je více práce a pak to raketově stoupne. Je to pořád stejná písnička,“ mávne rukou na trutnovské ulici muž, který chodí na brigády. Úřad práce předpokládá, že by se několik desítek pracovních míst v obchodních profesích mohlo naskytnout při otevření průmyslové zóny Krkonošská a také ve společnosti Siemens, která staví ve Volanově novou výrobní halu.

A jaká byla situace koncem května v rámci republiky? Úřad práce ČR evidoval celkem 482 099 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 15 223 nižší než na konci předchozího měsíce. Míra nezaměstnanosti dosáhla výše 8,2 procenta, to je o dvě desetiny méně než v závěru dubna.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena