Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.05.2018
Přesný čas: 21:55 Svátek: Emil Zítra: Vladimír

NOC KOSTELŮ V TRUTNOVĚ NABÍDLA NEOTŘELÝ POHLED DO CÍRKEVNÍCH OBJEKTŮ

článek vytvořen 02. 06. 2012, přečetlo si ho 2484 lidí

Trutnov - Čtyři zdejší kostely byly v rámci páteční Noci kostelů přístupné veřejnosti. Stejně jako v celé republice se program odehrával v křesťanské tradici (bohoslužby, mše, modlitby) a s kulturním zaměřením (koncerty duchovní hudby a komentované prohlídky). Navíc byl přichystán dětský program, coby připomínka svátku dětí (1. června). Akce se podle odhadů zúčastnily stovky lidí.
Kostel Narození Panny Marie (vedle muzea) je největším zdejším kostelem. Program pro veřejnost v něm začal už v 16 hodin - k vidění bylo dětské divadlo, zpívalo se a do akce se zapojili také dospělí. Pak se uskutečnila mše svatá, prohlídka kostela s odborným výkladem, koncert duchovní hudby a před půlnocí byla přístupná věž kostela, která nabízí jedinečný pohled na noční Trutnov. Téměř osmihodinový program zakončila společná modlitba.
Letos poprvé se k propagační akci církevních objektů přidali také v Horním Starém Městě. Tamní Kostel sv. Václava je nejstarším dochovaným objektem města (první zmínka je z roku 1313). Kulturní program začal více než hodinovou zábavou pro děti, následovaly mše svatá, výklad o historii varhan a kostela, koncert a společná modlitba.

Varhaník Josef Matyska příchozím připomněl, že kostel je zajímavý rovněž unikátním luteránským zvonem z roku 1609, s jedinečným zvukem. „Chtěli jsme, aby si lidé uvědomili, jak významnou památku tady mají. Proto jsme se rozhodli kostel otevřít a podle ohlasů vím, že lidé možnost nahlédnout dovnitř přivítali,“ uvedl duchovní Dariusz Mogielnicki.

Přístupné byly v pátek i další dva trutnovské kostely - sv. Petra a Pavla v Poříčí, a evangelický kostel v Úpické ulici.


FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena