Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:11 Svátek: Jana Zítra: Viola

DO VZNIKAJÍCÍ NOVÉ GALERIE DRAKA SURREALISTÉ DAROVALI SVÁ VÝTVARNÁ DÍLA

článek vytvořen 30. 05. 2012, přečetlo si ho 2186 lidí

Trutnov - Velmi dobrá spolupráce a přátelské vztahy členů sdružení Trutnov - město draka se Skupinou českých a slovenských surrealistů se stále prohlubuje. Vzájemné návštěvy a výstavy členů skupiny v Trutnově s sebou přinesly velkorysé dary surrealistů. Ti chtějí podpořit vznikající Galerii draka, která by měla být otevřena ve městě v listopadu.
Je to jen několik dní, kdy surrealista, hermetik a praktikující alchymista Martin Stejskal, který je prvním čestným členem Trutnova – města draka, daroval členům sdružení při letošních dračích slavnostech obraz nazvaný Strážce prahu. „Převzetí vzácného daru od Martina Stejskala bylo pro nás největším zážitkem,“ uvedl předseda sdružení Otto Štemberka.


Strážce prahu (vlevo) a Bazilišek, Martina Stejskala a Přemysla Martince ozdobí Galerii draka.

Už v dubnu pomáhali členové sdružení dalšímu surrealistovi Přemyslu Martincovi s odvozem jeho děl domů z Muzea Podkrkonoší, kde měl výstavu. „Autor nám věnoval do Galerie draka své dílo Bazilišek,“ prozradil Štemberka. Tato dvě díla nebyla jediná, kterými sdružení rozšířilo svou galerijní sbírku.


Už v minulé roce daroval sdružení Trutnov - město draka obraz Lovers malíř Leonidas Kryvošej.

V dubnu a v květnu minulého roku měli v městské galerii výstavu surrealisté Leonidas Kryvošej a Lucie Hrušková. Na expozici mělo trutnovské sdružení velký podíl. Na konci loňských dračích slavností Štemberku oslovil Kryvošej, autor výstavy Dračí hry. „Sdělil mi, že v galerii si máme vyzvednout jeho dar našemu sdružení - obraz Lovers. Toto reprezentativní dílo najde zcela jistě své místo v chystané galerii draka,“ poznamenal tehdy předseda sdružení.


Mimo to sdružení koupilo pro svou galerii obraz s motivem Dračí uličky autora Jaroslava Otmara.

Kromě toho letos v květnu sdružení koupilo obraz s motivem Dračí uličky autora Jaroslava Otmara, který vlastnila Marlen Večeřová. I toto dílo se stane součástí Galerie draka. Ta bude mít své místo ve sklepních prostorách Základní umělecké školy ve Školní ulici. „Galerie bude mít stálou expozici, která je zaměřena na trutnovskou mytologii. Kromě této expozice se v galerii budou pořádat komorní pořady - besedy, autorská čtení, malé výstavy, výtvarné dílny a podobně,“ dodal Štemberka.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena