Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.05.2018
Přesný čas: 21:55 Svátek: Emil Zítra: Vladimír

PŘI VÝSTAVĚ PODKRKONOŠSKÝCH UMĚLCŮ SE STAL FOTOGRAF KOŠŤÁL Z MISTRA NÁČELNÍKEM

článek vytvořen 29. 05. 2012, přečetlo si ho 2850 lidí

Úpice - „Mám pro vás jednu smutnou zprávu. Dnes vám nebudu říkat Mistře, ale budu vám říkat náčelníku,“ sdělila trutnovskému fotografovi Ctiboru Košťálovi na vernisáži výstavy Spolku podkrkonošských výtvarníků v Městském muzeu a Galerii Julie W. Mezerové její ředitelka Marcela Strachotová.
Košťál, pravidelný vtipný uvaděč výstav spolku, nesl tento fakt s mírným rozčarováním. „Tak to je blbý. Když jsem tady byl minule, tak jste se na mě podívala a říkala, že nic jiného než Mistr ke mně nejde,“ bránil se zuby nehty svému novému oslovení Košťál a představil vystavující členy spolku. Jejich tvorba zaplnila celou galerii a jako obvykle byla žánrově velice pestrá.


Ctibor Košťál krátce poté, co ho ředitelka úpického muzea Marcela Strachotová udělala náčelníkem.

Detaily míst, kam většinou nikdo moc nechodí, na svých snímcích poetikou připomínajících obrazy ztvárňuje fotografka Eva Kešnerová. Dříve se sice věnovala textilním technikám, ale pak jí učarovalo „dobré světlo“. Realistické akvarely představuje Marie Havlíčková, která expozici v jedné z vitrín doplnila lahvemi opletenými drátem. „Lahve jsou bohužel prázdné,“ postěžoval si na úvod Košťál. Autorka se však nedala „Kdybychom měli pořádného náčelníka, tak ty lahve naplní. Já je ráda potom plné odrátuji,“ řekla na jeho adresu Havlíčková.


I když se trutnovský malíř Roman Schroll věnuje technice airbrush vystavuje také olejomalby.

Roman Schroll, který je v poslední době známý jako malíř využívající airbrush, vystavuje nejen obrazy vytvořené touto technikou, ale šáhl také do archivu pro olejomalby s klasickými přírodními motivy. Sochař Roland Hantl do Úpice přivezl z kamene vytesané postavy, dřevěné skulptury a jeden obraz. Patrně, podle počtu exponátů, je na výstavě nejvíce zastoupen dřevořezbář Milan Pejřimovský. Jeho dřevěné figurální sochy jsou všudypřítomné. „Z nás, kteří vystavujeme, to tady Pejřa „zasvinil“ nejvíc,“ prohlásil v žertu fotograf Košťál.


Instalace výstavy se zdařila. Dřevěné sochy v kombibaci s fotografiemi působí velmi dobře.

Ten se prezentuje sérií snímků zaměřených nikoliv na krajinu a hory, jak je u tohoto autora běžné, ale poetickými barevnými detaily různých předmětů, rukou a nástrojů. Fotografuje má v expozici také Ladislav Kopecký a Martin Kašpar. Jeho černobílé fotografie portrétů i snímky na hranici reportážní fotografie působí autenticky. Skulptury, plastiky a dřevěné reliéfy jsou doménou Jiřího Šedy. Pestrobarevnost, výrazná světelnost a harmonie jsou charakteristické pro olejomalby malíře Roberta Fürbachera.


Jiří Šeda představuje při vernisáži návštěvníkům své dřevěné plastiky a reliéfy.

Do automobilů je zamilovaný Martin Reindl, který ve svých pracích zobrazuje historická i moderní vozidla. Eva Weberová vystavuje paličkované krajky a benjamínek spolku Karolína Hrušková akvarely městských i dalších zákoutí. Svébytným krajinářem je nejstarší člen spolku Ladislav Kostelecký a malíř Miloš Trýzna představuje akvarely zajímavých staveb na Trutnovsku včetně domu Václava Havla na Hrádečku.


Na vernisáž dorazil i malíř Josef Vik (vlevo), který rozpráví se svým kolegou Zdeňkem Petirou.

Na výstavu zavítal i malíř a grafik Josef Vik (80), držitel Kulturní ceny města Trutnova z roku 2008 za dlouholeté výtvarné ztvárňování krás trutnovského regionu, kterému v úpickém muzeu nedávno skončila výstava. „Umíte to mistrovsky. Přeji vám, aby se vám v kumštu dařilo, abyste za ni sklidili uznání a měli z tvorby radost,“ popřál kolegům Vik.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena