Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:12 Svátek: Jana Zítra: Viola

ZÁVORY V LESÍCH BUDOU ZAVŘENÉ. KVŮLI ZLODĚJŮM DŘEVA A NESLUŠNÝM ŘIDIČŮM

článek vytvořen 26. 05. 2012, přečetlo si ho 2656 lidí

Trutnov - Častěji se nyní budeme v lesích setkávat s ocelovými závorami. Lesníci už totiž nechtějí, aby cesty mezi stromy brázdili neslušní motoristé nebo je používali zloději dřeva. Proto se rozhodli dosud otevřené závory zamknout.


K uzavření přistoupila Česká lesnická akademie, která má v Trutnově a okolí několik zalesněných parcel. V poslední době se ale začaly množit krádeže dřeva. Na svědomí to mají údajně především chalupáři a starousedlíci, kteří si mohli prakticky kdykoliv zajet do lesa. Na cestách byly závory otevřené, dopravní značky se Zákazem vjezdu jednoduše ignorovali. „Je potřeba tomu dát režim a řád. Chceme zabránit tomu, aby se to rozšířilo do nějakého kradení hotových výrobků, to znamená kulatiny, kterou máme podél cest. Takže to má sloužit hlavně jako prevence,“ řekl o zamčených závorách Jan Rousek, zaměstnanec České lesnické akademie, který má na starosti školní polesí.

Zákaz vjezdu ignorovali také motoristé, kteří si lesní asfaltky spletli s výletní trasou. Lesníkům vadí nejen automobilisté, ale především motorkáři a čtyřkolkám, kteří po cestách jezdí bezohledně. „Hrozí pak kolize s naší technikou při zajištování lesnických prací. Navíc tady je poměrně velký pohyb našich studentů a při zvýšeném pohybu motorek, čtyřkolek a aut hrozí nebezpečí srážky s našimi studenty,“ zdůraznil Jan Rousek.

Cesty sloužily dosud cykloturistům. Na tom se nic nemění, budou je smět využívat i nadále. Zejména pro ně jsou určeny zářivě žluté cedulky, které upozorňují na uzavřené závory. Lesníci tak chtějí předejít případným úrazům cyklistů, kteří byli zvyklí dosud jezdit místem bez závor. Většina cyklotras a turistických stezek bude pro veřejnost dál ve stejném režimu jako loni. „Zamykání závor se bude týkat všech přístupových cest na školní polesí, a to ze všech stran, tedy od Libče, od Voletin, od Horního Starého Města. Prostě jen chráníme majetek, kterým nám byl krajem svěřen do péče. Svůj majetek si chrání města, soukromníci, toto je to obdoba, není to nic výjimečného,“ dodal Rousek.Na cesty v lesích teď dohlédnou i městští strážníci. Ne že by stáli přímo na lesních cestách, ale k závorám dají fotopasti - nenápadné přenosné miniaparáty. Ty pořídí snímky vandalů, kteří se pokusí závory ničit, ukrást nebo násilím otevřít. „Závory budou hlídány fotopastmi pro případ, že by docházelo k poškozování závor. Je předpoklad, že se někteří šoféři nebo turisté budou snažit závory odstranit,“ naznačil Karel Povr. Vyfotografované hříšníky pak čeká správní řízení na městském úřadě.


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena