Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.05.2018
Přesný čas: 21:54 Svátek: Emil Zítra: Vladimír

ROZSÁHLÁ OBNOVA PAMÁTKY KUKS ZAČÍNÁ, NEJDŘÍV SE OPRAVÍ CESTY

článek vytvořen 22. 05. 2012, přečetlo si ho 1551 lidí

Kuks - Rozsáhlý projekt obnovy barokního hospitalu Kuks a jeho okolí začne v nejbližších dnech opravou komunikací v obci. Oprava cest bude stát 24 milionů korun, celý projekt má hodnotu kolem 600 milionů korun a dotacemi ho podporují fondy Evropské unie. Vše by mělo být hotové v roce 2014. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Jiří Hošna s tím, že oficiální zahájení oprav cest bude ve středu.
Opravené komunikace by měly turistům přinést snazší přístup k hospitalu, který je národní kulturní památkou, a k dalším pamětihodnostem Kuksu. Současně vznikne vycházkový okruh a cesty se napojí na cyklostezku z Hradec Králové přes Josefov do Kuksu. Stavbaři by s opravami cest měli být hotoví do konce roku.

Se zahájením oprav hospitalu, který ročně navštíví asi 50.000 lidí, se počítá ve druhé polovině roku. Stavební práce by prohlídky areálu příliš omezit neměly. "Dojde k určitým omezením, například co se týče přístupu na nádvoří, ale expozice bude přístupná po celou dobu oprav veřejnosti. Uskuteční se také tradiční kulturní akce," uvedl nedávno kastelán Libor Švec.


V hospitalu po opravě vznikne regionální centrum vzdělávání v oboru farmacie, dějin umění či environmentalistiky. Projekt počítá i s opravou původní klášterní zahrady či teras před hospitalem. Památkáři, kraj, i obec si slibují, že po opravě turistická návštěvnost hospitalu a okolí Kuksu výrazně vzroste.


Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.


Zdeněk Rychtera
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena