Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.10.2018
Přesný čas: 21:46 Svátek: Vendelín Zítra: Brigita

V RUBÍNOVICÍCH VYSVĚTILI OPRAVENOU KAPLI. PŘIJELI SE NA TO PODÍVAT I NĚMEČTÍ RODÁCI

článek vytvořen 14. 05. 2012, přečetlo si ho 1691 lidí

Trutnov - Slavnostní chvíle zažili ve Starém Rokytníku. O víkendu v části Rubínovice vysvětili obnovenou kapli Panny Marie z roku 1897. Za římsko-katolickou církev světil Adrián Jaroslav Sedlák. Vedení města, které kapli vlastní, zastupovala místostarostka Hana Horynová. A nechyběli také němečtí rodáci, jejichž předkové se na stavbě kaple v roce 1897 a později při opravách materiálem nebo finančně podíleli.
Malá kaple stojí při jízdě od Trutnova až na konci Starého Rokytníka. Vybudována byla před 115 lety. Měla sedlovou střechu a věžičku se zvonem, dále pak hladkou omítku, v ní dvě boční okna a jedno malé proti vstupním dveřím. V podobném stylu je sakrální stavba zrenovována i dnes. V minulosti zažila jednu z větších oprav v roce 1916. A právě vnitřní výmalba z toho období byla zvolena pro současnou podobu kaple.

Kaple byla podruhé výrazně opravena ještě těsně před druhou světovou válkou a pak v padesátých letech. Podle historiků v dobách, kdy býval zdejší region převážně německý, získali zakázky na obnovu vnitřní výmalby čeští malíři. Nyní se do výraznější opravy pustilo město - obnova vyšla na 1,6 milionu korun. Výraznou většinu akce financovalo město, menší částkou (275 tisíc korun) přispěl kraj,

Výsledkem je pohledná kaple, jejíž stěny uvnitř kněžiště zdobí červenohnědý ornamentální válečkový motiv na světlé starorůžové barvě. Zbývající plochy jsou opatřeny malovanou bosáží. Nad oltářem je modré nebe s  hvězdami. Po stranách jsou biblické výjevy - sv. Josef a sv. Anna se svatou Marií.
FOTOGALERIE ZDE

(pac, gr-tz, mšá)
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena