Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:54 Svátek: Igor Zítra: Olivie

NEZAMĚSTNANOST KLESÁ, LIDÉ JSOU ALE SKEPTIČTÍ. JE TO PŘECHODNÝ STAV, TVRDÍ

článek vytvořen 10. 05. 2012, přečetlo si ho 2139 lidí

Trutnov - Od konce dubna panuje příjemné jarní a někdy už i letní počasí. To nahrává zejména sezónním pracím ve stavebnictví a také snižujícímu se počtu lidí bez práce v trutnovském okrese. Stále sice platí negativa, jako jsou ne úplně ideální dopravní obslužnost či nedávné propouštění, ale míra nezaměstnanosti klesla na konci dubna na 9,8 procenta, což je o desetinu méně než v březnu.
Přestože byla situace špatná do února, konec března přinesl zlepšení. O měsíc později to bylo ještě optimističtější. Bez práce bylo 5849, z toho je 2857 žen. Bez práce bylo o 148 uchazečů méně než v závěru března. V evidenci úřadu práce bylo také 311 absolventů a mladistvých. Rekvalifikaci absolvovalo 19 lidí. Přes pozitivní posun okres Trutnov i nadále zůstává v nezaměstnanosti na chvostu Královéhradeckého kraje.

Změna k lepšímu je sice evidentní, avšak obyvatelé, a to nejen ti nezaměstnaní, jsou v tomto ohledu skeptičtí. Obávají se totiž, že jde pouze o přechodný stav a po týdnech růstu počtu pracovních míst zase přijde útlum. „Je to pořád nahoru dolů. Obávám se, že situace bude lepší jen, pokud bude dobré počasí. Pak zase přijde změna k horšímu. Nedělám si žádné iluze,“ řekl Luboš Horáček z Trutnova, který už poznal, jak chutná nezaměstnanost.Také Alena Králová rovněž z Trutnova, už kdysi v evidenci Úřadu práce byla. „Teď už naštěstí více než dva roky pracuji, ale jistotu nemáte nikdy. Velká nezaměstnanost je v celé Evropě a myslím si, že se to jen tak nezmění. Je úplně jedno, kdo sedí ve vládě, protože nám to stejně nepomůže. Lidí bez práce podle mě zase přibude,“ uvedla Králová, která na Úřadě práce hledala zaměstnání pro svou nemocnou sestru.

Situace na trhu práce se zlepšila, přestože dvě firmy hromadně propouštěly a o práci přišly téměř tři stovky lidí. Vyloženě katastrofální důsledky to nemělo. Ke konci dubna nabízel ÚP 570 pracovních míst, z toho 274 nově hlášených. Na jedno volné pracovní místo bylo 10,3 uchazeče.
 
Podle Ladislava Nálevky z ÚP nelze zaměstnanost v okrese příliš ovlivnit. „Předpokládáme ale, že se desítky pracovních míst, zejména v obchodních profesích, naskytnou při otevření průmyslové zóny Krkonošská,“ uvedl. Navíc společnost Siemens chce od září stavět ve Volanově novou výrobní halu, kde by mohlo v prvním čtvrtletí příštího roku najít pracovní místo 30 lidí.V průběhu dubna míra registrované nezaměstnanosti v celorepublikovém měřítku poklesla z 8,9 na 8,4 procenta. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání se snížil o 5,3 procenta na 497 322 osob. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 4,5 procenta na 41 707 osob. Vývoj z hlediska nezaměstnanosti je nejasný. Teprve příští měsíce ukážou, zda její současný pokles nebyl jen přechodnou záležitostí.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena