Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.06.2018
Přesný čas: 15:27 Svátek: Pavla Zítra: Zdeňka

PŘI PRŮTRŽI MRAČEN NA BOJIŠTI VODA SPLAVILA HLÍNU Z POLE A ZNIČILA ZAHRADU

článek vytvořen 03. 05. 2012, přečetlo si ho 6663 lidí

Trutnov - Průtrž mračen doprovázená přívalovým lijákem, která se dnes před sedmnáctou hodinou přehnala přes Trutnov, nezvedla jen hladinu řeky Úpy, ale pořádně znepříjemnila život některým obyvatelům města. Například rodina Bártova, která už čtyřicet roků žije v rodinném domě v místní části Bojiště, má na příští dny o „zábavu“ postaráno.


Zdivočelá voda totiž splavila metráky ornice nad jejich domem a ta skončila na zahradě. „Je to hrozné. Za ty roky, co tady žijeme, se to stalo několikrát, ale nikam se nedovoláte. Když mělo pole JZD, tak na hranu svahu nasypali štěrk. Když se to ale stalo znovu, tak skoro chtěli zaplatit za odplavenou hlínu,“ kroutí hlavou obyvatelka domu Helena Bártová.


Práci na několik dní při odklízení hlíny naplavené na zahradu budou mít Bártovi z Bojiště.

Po dnešním lijáku hlína pokryla a poničila velkou část zahrady. Bude s tím hromada práce a nikdy nevíte, kdy zas přijde liják a bude se to opakovat,“ stěžuje si Bártová a ukazuje fotografie, které pořídila mobilem v nejkritičtějších chvílích. Ty by mohly nakonec dobře posloužit pro pojišťovnu a neúnosná situace by se mohla začít řešit. To uznávají i majitelé domu, „ Moc tomu ale nevěřím,“ pochybuje Bártová.


Jaroslav Bárta ukazuje na pole nad domem odkud při průtrži mračen voda splavila hlínu na jeho zahradu.

Podle jejího muže Jaroslava voda nemá kam jít, protože nad domem je svah a tak to vždycky odnese zahrada. „Jednou se dokonce hlína dostala přes garáž až do chodby domu. Navíc jsme měli utopený kotel,“ říká Bárta a jeho žena dodává, že už nevědí, zda se mají smát anebo brečet. „Už si na to skoro začínáme zvykat,“ tvrdí oba a ukazují k nedalekému domu, kde žijí Mačkovi.


Pod svahem bydlí i Mačkovi. Majitel domu musel dát před dveře zábrany proti bahnu a vodě.

„To jsou naši mladí. Bydlí tady vedle a dnes měli stejné problémy,“ tvrdí Bárta a dovádí nás ke stavení. Majitel domu dal před prosklené dveře vedoucí do domu plechové zábrany, aby se voda a bahno nedostaly dovnitř. „Uklízel jsem v pracovně a manželka byla nahoře. Naše malá kouká na televizi a najednou volá: tati, honem, pojď se podívat. Jen taktak jsem to stačil zahradit, aby nám to nevlítlo do baráku,“ popisuje Maček, na jehož zahradě jsou u dětského pískoviště v bahně utopené hračky.


Při nedávné stavbě kanalizace se dělala regulace potoka, ta dnes při prudkém lijáku vzala za své.

Kousek vedle bydlí Josef Souček. Nedaleko jeho domu protéká potok, který se dnes rozvodnil. Pod chatrným mostkem je nedostatečný průtok, který byl částečně ucpaný naplavenými větvemi. Místní se shodují, že už moc dlouho nevydrží. Také regulace koryta, která se dělala nedávno při budování kanalizace, vzala kousek od mostku za své. „Navíc hlínu, kterou jsem včera na břehu osázel travou, voda splavila do potoka,“ dodává Souček.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena