Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 19.07.2018
Přesný čas: 13:40 Svátek: Čenek Zítra: Ilja

V KRKONOŠÍCH KLESLO LAVINOVÉ NEBEZPEČÍ NA PRVNÍ STUPEŇ

článek vytvořen 03. 05. 2012, přečetlo si ho 493 lidí

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo na první stupeň z pětibodové stupnice, což znamená, že podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš zůstává zhruba 60 centimetrů sněhu, zjistila dnes ČTK na webu Horské služby v Krkonoších.
Horská služba uvedla, že v některých lavinových katastrech sníh již roztál, naopak v některých zůstává sněhu stále větší množství. "Sněhová pokrývka postupně vlivem vysokých teplot taje, a je podmáčená. Je možný pád základových lavin," uvedli záchranáři s tím, že nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle. Stále však platí možnost samovolného uvolnění lavin malých rozměrů.

Vlivem vysokých teplot v posledních dnech sněhu na hřebenech Krkonoš rychle ubývá. Například na Luční boudě 28. dubna bylo 138 centimetrů sněhu, dnešní údaje hlásí 59 centimetrů. Turisté, kteří vyrazí do Krkonoš, by měli počítat s tím, že sníh strhl mostek přes Labe na cestě ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu a cesta bude zřejmě několik týdnů neprůchodná.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.


ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena