Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 17:18 Svátek: Lenka Zítra: Petr

ČARODĚJNICE SE BUDOU PÁLIT U DVORAČKY, NA ČERVENÉM KOPCI A V HORŇÁKU

článek vytvořen 29. 04. 2012, přečetlo si ho 3638 lidí

Trutnov - Hned na třech místech našeho města se v poslední den měsíce uskuteční pálení čarodějnic. Na pondělí 30. dubna se plánuje oslava neobvyklého svátku a lidového zvyku ve Středisku volného času, na Dvoračce a v Horním Starém Městě. Všude se počítá s lampionovým průvodem, pálením čarodějnic a opékáním vuřtů.


Na Dvoračce
začne program už v 17 hodin a děti jsou na něj zvány v čarodějnických kostýmech. Speciální program chystá trutnovská agentura Vosa - na programu bude zpívání, soutěže, kreslení a balónky. Upálení čarodějnice se chystá na dvacátou hodinu a lampionový průvod vyjde zhruba o půl hodiny později. Předpokládaný konec akce je ve 21 hodin.

Před Uffem začne oslava čarodějnic ve 20 hodin, o čtvrt hodiny později vyrazí lampionový průvod směrem k Základní škole Rudolfa Frimla. Od 20.45 hodin si děti v tamním areálu vyzkouší soutěže, hry a úkoly. Připravena bude velká vatra, malý ohňostroj a opékání špekáčků. K poslechu a tanci bude hrát country kapela. Akce skončí ve 23 hodin. Společně ji pořádají Středisko volného času a Uffo.

V Horním Starém Městě začnou oslavy v 18 hodin. Čarodějnice, polednice a ježibaby s lampiony mají sraz U Machače. O čtvrt hodiny později vyrazí průvod na hřiště, kde se uskuteční poslední soud a tradiční upálení, souboje šermířů a kejklířů, ukázky cvičených psů, leteckých modelů a po setmění bude dokonce ohňová show. Připraveny budou táboráčky na opékání vuřtů, hrát bude DJ Pepson.

Pálení čarodějnic (nebo také jinak řečeno Filipojakubská noc) patří mezi velmi staré lidové zvyky. Lidé se podle tradic schází u ohňů a slaví příchod jara. Hlavním smyslem byla oslava plodnosti. Často rovněž věřili, že se v tuto dobu otevírají podzemí jeskyně a sluje, ve kterých jsou ukryté vzácné poklady. Původně ale také lidé věřili, že se právě v tuto noc z 30. dubna na 1. května čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Na ochranu před nimi a zlými démony lidé na vyvýšených místech zapalovaly ohně, což se později změnilo v pálení košťat. Popel z takového ohně pak měl zajistit lepší úrodu a plodnost dobytka.


(pac, tz)
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena