Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.12.2018
Přesný čas: 19:58 Svátek: Miloslav Zítra: Ester
českozpívá

AMERICKÝ SAXOFONISTA BOBBY WATSON NADCHNUL JAZZINCOVÉ PUBLIKUM

článek vytvořen 16. 04. 2012, přečetlo si ho 2497 lidí

Trutnov - To nejlepší nakonec! Tak by se dal - poněkud nečekaně - označit závěrečný koncert festivalu Jazzinec. Hlavními postavami byli dva rozdílní muzikanti - mladičká maďarská zpěvačka Veronika Harcsa a zkušený americký saxofonista Bobby Watson. Oba předvedli jedinečné výkony. "Už jsme si mysleli, že jsme to nejlepší z letošního festivalového programu viděli a slyšeli. Ale tohle bylo ještě lepší, než jsme čekali," přiznal po koncertu dramaturg Jazzince Tomáš Katschner.
"Bobby Watson byl fantastickou tečkou za letošním Jazzincem, prostě závěrem měl vše, co jazz má. Radost z muziky, úsměv na pódiu, obrovský rytmus a energii, která z toho šla. Lidé, kteří seděli dole, lapali místy po dechu, jak je tohle úžasné, možné a nádherné," řekl Katschner. Podívejte se na video z pátečního koncertu.Závěrečné vystoupení na Jazzinci patřilo k nejzdařilejším koncertům ve čtrnáctileté historii festivalu. Přitom bylo pro amerického saxofonistu a kvartet Libora Šmoldase prvním společným celovečerním koncertem. "Dosud spolu veřejně sehráli pouze jednu skladbu. Bylo vidět, že se ze začátku trošku oťukávali, ale pak to do sebe zapadlo, sedlo jim to. A přídavky? To už byla lázeň radosti,"
upozornil Katschner.

Koncert v bývalém kostele si muzikanti chválili. "V několika kostelech jsme už hrál, ale tenhle váš je jedinečný," chválil Bobby Watson. "Byl to úžasný koncert. Publikum skvěle reagovalo na naší hudbu, diváci byli neuvěřitelně vřelí a hrálo se pro ně úplně samo," zdůraznil legendární saxofonista. Šmoldas si amerického muzikanta cení pro "tah na branku". Tato vlastnost prý českým hudebníkům většinou chybí. "Takový ten newyorský, americký tah, že do toho jde, má to onu správnou energii a další atributy, které to má mít," hodnotil mladý kytarista.


Bobby Watson v Trutnově

Příjemným šokem byl také koncert zpěvačky Veroniky Harcsa a jejího kvartetu, který předcházel vystoupení Bobby Watsona. "Veronika je pro nás obrovský objev. Sbírá vavříny všude, protože má lehce jemný, andělský hlas, který vytáhne do neskutečných výšin. Navíc má to kouzlo, že se na ní člověk upře a nedokáže z ní spustit oči a uši. A ona to pak umí rozbalit a doslova rozdávat energii a radost z muziky," prohlásil dramaturg festivalu. Harcsa přitom nezpívala old school jazz, ale současný jazz, ale po svém.

Jazzinec 2012 patří k nejpozoruhodnějším ročníkům. "Podle ohlasů od lidí se nebojím říct, že takový festival jsme ještě nezažili. Byl nejnabitější, nejvyrovnanější, prostě nej. Nabídl letos tolik neuvěřitelných zážitků. Všechny koncerty měly obrovskou sílu. Nejen tento poslední, ale i zahajovací, druhý, třetí, čtvrtý, ... a pak vymazlené finále. Nebo pocta panu Haasovi. A nakonec Watson. Prostě všechny. A nadšení odsud odjížděli všichni muzikanti, to mi věřte," dodal Tomáš Katschner.


Veronika Harcsa

Jazzinec 2012 měl jedenáct koncertních večerů. Při nich se představilo publiku pětadvacet kapel, hudebních formací či souborů. Letošním mottem byli inspirativní muzikanti, kteří mění hudební svět nebo ukazují nové trendy. Na v pořadí už čtrnáctý ročník tak například přicestovali umělci z celého světa - například americký trumpetista Randy Brecker, izraelský pianista Shai Maestro, indická zpěvačka Susheela Raman
a či italská pěvakyně Romina Capitani. Domácí hvězdou letos byli Lenka Dusilová, Martin Kratochvíl, Chantal Poullain a kapela Vltava.

FOTOGALERIE ZDE


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena