Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 15:24 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

REPREZENTANTI NÝVLTOVÁ, HORYNA, SMUTNÁ A CHRÁSTKOVÁ HODNOTÍ SEZONU

článek vytvořen 13. 04. 2012, přečetlo si ho 2264 lidí

Trutnov - Čtyři zástupce v reprezentačních výběrech České republiky mělo trutnovské lyžování v uplynulé sezoně. Eva Nývltová (26), Ondřej Horyna (25) a Martina Chrástková (26) se věnují na vrcholové úrovni běhu na lyžích, zatímco Michaela Smutná (24) se pohybuje v prostředí sjezdového lyžování.
NÝVLTOVÁ: JSEM SPOKOJENÁ, ALE JEŠTĚ JSEM NEUKÁZALA VŠE

Evo, jste spokojená s tím, jak jste se letos dokázala prosadit?
Určitě jsem spokojená s Tour de Ski a samozřejmě s pátým místem z kvalifikace sprintu v Polsku. Další závody byly spíše průměrné. Nicméně, vrcholem letošní sezony byla Tour de Ski a ta se mi podařila výborně. Do dalších sezon pro mě bude velkým cílem bodovat i na ostatních závodech Světového poháru. Jsem spokojená, ale rozhodně je co zlepšovat a doufám, že jsem ještě neukázala vše, co ve mně je.

Kde jste měla největší rezervy?
Nějakých rezerv jsem si vědoma. Určitě mě zbrzdilo zranění v září a také nemoc po Tour de Ski. V letní přípravě bych chtěla navýšit speciální sílu nohou a také jsem navázala užší spolupráci s fyzioterapeutem Richardem Jislem, který se mnou byl i na Tour de Ski a jeho péče je na mých výsledcích hodně znát. Další rezervu vidím v tom, že se musím „srovnat“ na nových konstrukcích skateových lyží. Skateové závody se mi letos dařily pouze, když jsem startovala na hodně starých lyžích s jinou konstrukcí, než se dělají v posledních letech.

Jakých výsledků si nejvíce považujete?

Úžasný "výsledek" je pro mě z kvalifikace sprintu v Polsku. Byla tam celá sprinterská špička a já dokázala být pátá. To už nikdo nemůže říct, že to byla náhoda. Bohužel, nepovedla se mi rozjížďka především kvůli taktice, a tak 26. místo bylo spíše zklamání. Ukázala jsem si ale, že na to mám a moc si toho cením.

Největší zklamání?
Nevím, jestli se dá mluvit o zklamání, to asi ne. Spíš jsem na sebe z některých závodů hodně naštvaná, protože jsem do závodu nenastupovala stoprocentně zdravá, nebo mě zradila psychika. Nesoustředila jsem se na závod tak, jak bych měla, takže jsem závod podcenila. To se ale rozhodně nestalo na světových závodech. Určitě nejhorším výsledkem je pro mě MČR v Novém Městě na Moravě a nejsem spokojená ani s MČR v Harrachově. Ale jsem ráda, že jsem startovala na závěrečném MČR na Horních Mísečkách, kde jsem konečně vyhrála třicítku, i když ne s přesvědčivým náskokem, ale celý závod jsem si kontrolovala a určitě jsem do toho nemusela dát úplně vše.

Co budete dělat v následujícím období do začátku přípravy na novou sezonu?
Tento týden ještě "nepracuji", pouze jsem byla plavat a na masážích. Ale příští týden už bych chtěla chodit plavat pravidelně, a když bude chuť tak i běhání, popřípadě kolo. Všechny sporty ale pouze pro radost. Na konci dubna už plánuji běhat pravidelně, pokud bude v pořádku chodidlo, které jsem měla zraněné. Stále mě trochu bolí. Pak bude ještě následovat odpočinek u moře, taková svatební cesta před svatbou, protože po návratu kromě organizace svatby už bude následovat všední dřina.HORYNA: PRVNÍ SEZONA V A-TÝMU BYLA PLNÁ POKUSŮ A OMYLŮ


Ondro, máte za sebou první sezonu v reprezentačním A-družstvu. Jaká byla?
První sezona v A-týmu byla plná pokusů a omylů. Zjistili jsme konečně, jak jsem na tom s trénováním na vysokohorských soustředěních ohledně krve. Letos jsme se snažili přijít na to, co bude dobré pro příští sezonu a hlavně mistrovství světa ve Val di Fieme.

K bodům za umístění ve třicítce vám chybělo hodně. Proč?
Myslím, že dvakrát bylo k bodům i dost blízko. Jednou vteřinu a jednou vteřinu a půl, sice se jednalo o závody ve sprintu, ale byly to dobré výsledky. V distančních závodech to bylo slabší. Nejspíš se na mně podepsala pauza v tréninkovém a závodním procesu před třemi lety.Jakých výsledků si nejvíce považujete?
Nejvíce si cením štafety v Novém Městě na Moravě, kde jsem se cítil dobře a měl jsem na to. Další závody, se kterými jsem spokojený, jsou zároveň poslední v letošní sezoně. Mistrovství republiky v Harrachově a na Horních Mísečkách, kde jsem dojel druhý v závěrečné padesátce.

Největší zklamání?
Největší zklamání bylo asi na většině světáků, kterých jsem se zúčastnil. Viděl jsem, že je přede mnou ještě hodně dřiny a hodin v tréninkovém procesu, abych se vyrovnal světové elitě. Mysleli jsme, že letos už těch tréninkových hodin bylo hodně, ale budeme muset ještě přitlačit.

CHRÁSTKOVÁ: NEJVÝRAZNĚJŠÍM VÝSLEDKEM JE MISTROVSKÝ TITUL VE SPRINTU

Martino, do jaké míry se vám podařilo splnit vaše očekávání před sezonou?

Do letošní sezony jsem vstupovala se smíšenými pocity. Letní příprava s reprezentací byla úplně jiná, než jsem byla zvyklá v posledních letech s mým klubem SK Nové Město na Moravě. Mnoho soustředění, hodně cestování, více kraťoučkých rychlostních tréninků a méně objemových. Navíc tři VT na Dachsteinu jsem nikdy v životě neabsolvovala. Bohužel, poslední kemp v Santa Caterině Valfurva v Itálii se úplně nepovedl, jak měl a já se vrátila úplně špatná. Na lyžích jsem jen chodila, a to se odrazilo i na výsledcích na začátku sezony. Ale nakonec jsem se docela výkonnostně zvedla, i přes negativní prognózy osobního trenéra - že tato zima bude špatná, maximálně průměrná. Myslím, že výsledky nebyly vůbec špatné. Samozřejmě, že se během sezony něco nepovedlo, ale určitě jsem spokojená.

Jaký nejdůležitější poznatek jste si z letošního závodění odnesla?

Asi jsem se utvrdila v tom, že své tělo znám již poměrně dobře a vím, jaký trénink potřebuji. Sama rozhodně trénovat nechci, to ne. Už jednou jsem si to zkoušela a je to strašně náročné. Ale potřebuji trenéra, se kterým mohu vést dialog, a toho se mi v Novém Městě na Moravě dostává. Také jsem si ověřila, že jsem schopná měřit se s nejlepšími běžkyněmi v ČR nebo Polska, vyjma Justyny Kowalczyk.

Jakých výsledků si nejvíce považujete?

Asi nejvýraznějším výsledkem je obhájení mistrovského titulu ve sprintu volně a druhé místo na MČR na 10km klasicky, kdy k druhému titulu chybělo jen 1,3 vteřiny. Ale i výsledky z týmových soutěží na MČR v Harrachově byly velmi dobré. A co se týká laufů, mám velkou radost, že se mi podařilo obhájit loňské vítězství na Biegu Piastow v Polsku (50 km klasicky). Zvlášť, když jsem týden předtím vyhrála Šumavský maraton (42 km klasicky). Také jsem byla vyhlášená jako Nejúspěšnější sportovec roku 2011 ve žďárském okrese, což jsem vůbec nečekala a měla jsem z toho ohromnou radost.

Největší zklamání?

Nepovedený Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Výsledek z mistrovství republiky, které se konalo víkend před svěťákem, přisliboval, že bych mohla jet dobrý závod, bohužel se tak nestalo.

Co budete dělat v následujícím období do začátku přípravy na novou sezonu?

Studovat a pracovat hlavou a užívat jara. Studuji doktorandské studium na FTVS UK v Praze, a tak musím trochu dohnat, co jsem v zimě nezvládala. Připravit nějaké odborné články a konference. S kamarády a spolupracovníky připravujeme i různé projekty pro sportující veřejnost.

SMUTNÁ: ZKLAMÁNÍ PROŽÍVÁM PŘI KAŽDÉM NEPOVEDENÉM ZÁVODU

Míšo, letošní sezona se vám úplně nevydařila. Proč?
V přípravě jsem na tom byla dobře. Celý podzim bylo na ledovcích nádherně. Odjezdili jsme, co jsme potřebovali a trénovali jsme převážně na kvalitních tvrdých pistách. Jenže, když se mělo začít závodit, tak nebylo na čem. Ve Skandinávii nám zrušili naplánovou sérii závodů, včetně Světového a Evropského poháru. Závody v listopadu a v prosinci se rušily a to málo, co se odjelo bylo na hranici regulérnosti. Například na Evropském poháru se hlasovalo o tom, zdali se závod pojede nebo ne, což není úplně standardní situace. Nejdřív sněhu bylo málo, pak ho bylo moc, nebo foukal silný vítr, byly šílené mrazy, prostě letošní sezona byla, co se podmínek týká bláznivá. Závody se odkládaly a rušily. Za celý prosinec jsem odjela pět závodů, což jsem třeba v březnu zvládla za týden. Ze začátku jsem startovala na těžkých závodech s vysokými startovními čísly. Hodně jsem vypadávala, nebo se mi povedlo jen jedno kolo. Nedařilo se. Výsledky nebyly a já nad tím vším začala asi moc přemýšlet a to mi celkově moc nepřidalo. Také jsem se v průběhu sezony musela věnovat škole, učila jsem se na státnice a psala bakalářskou práci. Na kondiční trénink tím pádem bylo méně času, což se projevovalo nejvíc při náročných slalomech. Takže, pokud to shrnu jednou větou, můj neúspěch ovlivnily špatné podmínky, škola a také moje hlava.

Zajíždět výsledky jste začala až v posledních závodech. Co se změnilo?
Zlepšilo se počasí, pisty byly férovější, začala jsem jezdit FIS závody, kde jsem měla lepší čísla a taky určitě sehrálo roli i to, že jsem konečně startovala a neměla mezi závody čtrnáct dní pauzu. Dařilo se mi sjet obě kola celkem slušně bez velkých chyb a vracela se mi jistota a sebevědomí.

Jakých výsledků si nejvíce považujete?
Tím, že letos nebyla žádná velká akce v podobě mistrovství světa nebo univerziády, tak mám asi největší radost z mistrovského titulu, který se mi po několika druhých místech konečně podařilo získat. Pak jsem spokojená s vítězstvím v Koutech, kde jsem si sjela svoje nejlepší body v kariéře. Vím, že se v našem sportu na pocity nehraje, že jsou důležité výsledky, ale pro mě byl celkem důležitý závod Světového poháru v Německu, kdy se mi povedlo zajet slušný slalom. Sice jsem nepostoupila do druhého kola, ale ztráta nebyla špatná. To mě nakoplo do dalších závodů a začalo se mi postupně dařit.

Největší zklamání?
Zklamání prožívám při každém nepovedeném závodu. Nejvíc mě mrzelo, když jsem měla dobře rozjeté první kolo a ve druhém jsem buď vypadla, nebo ho pokazila, což letos bylo často.Co budete dělat v následujícím období do začátku přípravy na novou sezonu?

Učit se, učit se a učit se. V červnu mě čekají státnice a obhajoba bakalářské práce. Mezitím se budu věnovat přátelům, které během zimy tolik nevidím, a pak mám na starost koníka Merlina, se kterým, když to půjde, bych chtěla startovat na nějakých závodech. Doma máme také sedm štěňátek německého ovčáka, které vyžadují dost pozornosti. Určitě půjdu i fandit trutnovským basketbalistkám, aby jim cinkla nějaká ta medaile. V létě mám v plánu stihnout pár festivalů, nějakou dovolenou a taky bych chtěla vyzkoušet sporty, na které v sezoně není čas. Nudit se nebudu.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto:
Radek Petrášek/www.czech-ski.com, Jiří Novák, Gerwig Löffelholz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena