Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:58 Svátek: Jan Zítra: Ivan

PREMIÉRA FRANCOUZSKÉHO ŠANSONU NA JAZZINCI VYŠLA, CHANTAL MĚLA ÚSPĚCH

článek vytvořen 08. 04. 2012, přečetlo si ho 2152 lidí

Trutnov - Šanson a jazz. Pro laiky dva zdánlivě odlišné hudební styly. Pro muzikanty ale naopak velmi blízké, které mají mnoho společného. I tak lze zdůvodnit, proč součástí letošního festivalu Jazzinec byl i koncert ryze šansonový v podání herečky Chantal Poullain a tria Štěpána Markoviče.
Právě podle známého českého saxofonisty mají oba styly podobné kořeny. „Jazz vyšel z ulice, šanson v podstatě taky. Dnes tu byla zazpívána písnička Coin de la rue (Na rohu ulice) a spousta jazzmanů začínala na ulici nebo naopak tam končila," vysvětlil Markovič.

Chantal Poullain v síni Bohuslava Martinů.

Copak o to. Šanson nebyl v programu ve čtrnáctileté historii trutnovského festivalu poprvé. Ale dosud ho místnímu publiku servírovali jen čeští umělci. Ve čtvrtek měl v síni Bohuslava Martinů premiéru francouzský šanson. A nutno dodat, že úspěšnou. Filmová a divadelní herečka Chantal Poullain, známá především jako královna šaška Bolka Polívky, měla úspěch.


Síň Bohuslava Martinů byla vhodným místem pro emotivní písně zpívané žensky hlubokým sexy hlasem a lahodně znějící francouzštinou. „Jsem herečka, ne zpěvačka. Jediné, co můžu, je dávat text na muziku. A to mě baví. Baví mě jiným způsobem říct nebo vzkázat. Je to takové polo parlando (způsob zpěvu blízký mluvené řeči - pozn. redakce). Jde hlavně o text,“ zdůraznila pětapadesátiletá Chantal Poullain.Saxofonista Štěpán Markovič upravil většinu šansonů Chantal Poullain ze symfonické verze pro jazzové trio.

Šansony původně nazpívala na CD společně se symfonickým orchestrem. Markovič je tedy upravil pro menší jazzové trio (piano, kontrabas a saxofon). A i přes obavy česko-francouzské herečky vznikl zajímavý hudební projekt. „Chantal z toho měla velkou trému. Stále si při zkouškách stěžovala, že tam nebo tam neladí. Já jsem ji doporučil, aby to vůbec nezkoušela ladit, protože stejně nikdy ladit nebude,“ smál se Markovič.


A měl pravdu. Francouzský původ, francouzské myšlení a snění přenesla Poullain do svých písní s naprostou lehkostí, a přitom nezaměnitelným způsobem. Například ve skladbě Kolotoč, která pojednává o neustálém kolotoči všedních starostí, nebo v písni BlaBlaBla, jakémsi vzkazu pro bulvární novináře, kteří zapomínají na novinářskou etiku.
„Chantal byla před koncertem trochu rozhozená, protože se bála reakcí publika na jazzovém festivalu. Ale hrálo se nám tu báječně,“ dodal Štěpán Markovič.Vystoupení Chantal Poullain s triem Štěpána Markoviče předcházel koncert tria muzikantů Marek Novotný (klavír), David Dorůžka (kytara) a Gabriela Vermelho (housle a zpěv).

FOTOGALERIE Z CELÉHO KONCERTU ZDE

Pavel Cajthaml

Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

ZÁVĚREČNÝ PROGRAM JAZZINCE 2012
Pátek 13.4. od 19 hodin
Koncertní síň B. Martinů
Veronika Harcsa Q. (HU)
Libor Šmoldas Quartet & Bobby Watson (CZ/USA)

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena