Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:27 Svátek: Igor Zítra: Olivie

OCHLAZENÍ VÝRAZNĚ ZLEPŠILO LYŽOVÁNÍ V KRKONOŠÍCH

článek vytvořen 01. 04. 2012, přečetlo si ho 1057 lidí

Špindlerův Mlýn - Ochlazení ve východních Krkonoších a v Orlických horách výrazně zlepšilo podmínky k lyžování. V sobotu ještě mnoho lidí od návštěvy hor odradilo počasí se silným větrem a střídáním deště a sněžení, v noci na neděli ale připadl čerstvý sníh a vítr se utišil. Díky ochlazení se dá čekat kvalitní lyžování až do Velikonoc, zjistila ČTK u provozovatelů hlavních lyžařských areálů v hradeckém kraji.
V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn v sobotu dopoledne kvůli silnému větru stály lanovky na Medvědín a Pláně. "Dnes to ale po ochlazení a připadnutí pěti centimetrů sněhu vypadá opět na zimní idylu," řekl šéf špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. Například na Pláních se dnes teploty stále pohybovaly několik stupňů pod nulou. Za celý víkend do Skiareálu přijelo kolem 5000 lidí.

Předpověď dává podle vlekařů velký předpoklad kvalitního lyžování i o Velikonocích. Na sjezdovkách v hlavních střediscích Špindlerův Mlýn, Černá hora a Pec pod Sněžkou nyní leží od 30 do 130 centimetrů sněhu. Lyžaře vlekaři lákají na zvýhodněné jízdné, například ve Špindlerově Mlýně děti a junioři platí ze celodenní jízdenku 20 korun.

Větrnou a deštivou sobotu zažily i Orlické hory. "Dnes se podmínky výrazně zlepšily a přijelo 400 až 500 lyžařů. S pěti centimetry nového sněhu a mrazy se vrátila bílá atmosféra," řekl Milan Trojek z areálu v Říčkách v Orlických horách. Středisko bude od pondělí do středy mimo provoz, opět pojede od čtvrtka do velikonočního pondělí, kdy sezonu uzavře.

Na hřebenech Krkonoš za poslední dva dny napadlo asi 20 centimetrů sněhu a celkem jej tam leží asi 160 centimetrů. Nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Nový sníh napadl na zledovatělou vrstvu a mohou se tvořit deskové laviny. "V odpoledních a večerních hodinách se vlivem stoupající teploty nebezpečí zvyšuje, mohou padat i základové laviny a lavin z mokrého sněhu středních rozměrů," upozornila horská služba.


Zdeněk Rychtera
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena