Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:20 Svátek: Ivan Zítra: Adriana

JAZZINEC MÁ ZA SEBOU HVĚZDNÉ FINÁLE. OSLNILI SHAI MAESTRO A RANDY BRECKER. PODÍVEJTE SE NA VIDEO

článek vytvořen 25. 03. 2012, přečetlo si ho 2307 lidí

Trutnov - Dlouho očekávanou lahůdku nabídl věrným fanouškům festival Jazzinec - velké finále s hudebními hvězdami první velikosti. Ze čtyř výborných koncertů zaujaly v sobotu v Uffu především dva, které by klidně mohly označení luxusní - pianisty Shai Maestra a trumpetisty Randy Breckera.
Shai Maestro trio
Shai Maestro trio

Finále bývá každoročně velkolepým zážitkem. Ani letos tomu nebude jinak. Kdo totiž viděl a slyšel, jak hned v úvodu večera hraje izraelský klavírista Shai Maestro, nemůže na něco takového nikdy zapomenout. „To bylo pohlazení po duši, malý zázrak, co se stane jednou za čas. Bylo to fantastický, spirituální zážitek. Když hrál Maestro v závěru přídavek, tak některým lidem dokonce tekly slzy,“ všiml si dramaturg festivalu Tomáš Katschner. Shai koncertoval na Jazzinci už podruhé. Poprvé zde byl před třemi lety s Avishai Cohenem. Letos přivezl vlastní izraelsko-americké trio.

Po něm na pódiu koncertoval český saxofonista Ondřej Štveráček s česko-americkým Brian Charette Quartet. „Společně ukázali, kam se posunula naše hudba v porovnání se zahraniční muzikou. Ondra se v kapele s mezinárodním uskupením naprosto brilantně pohyboval, nebylo tam znát, že by někdo někoho výrazně převyšoval,“ vysvětlil Katschner.

Randy Brecker v Uffu
Randy Brecker v Uffu

A pak přišlo decentní, ale inspirativní vystoupení amerického trumpetisty ověnčeného několika cenami Randy Breckera se slovenskou formací AMC . „Dokázal, jak je obrovskou osobností. Strhnul pozornost na sebe, ale přitom nechal vyniknout ostatní muzikanty. Respektoval hudbu AMC tria, kterého pozvalo a hraje pouze vlastní autorské skladby. On je vlastně jen dotváří, hraje předepsanou melodii, plus tam přidává svoje chorusy,“ všiml si dramaturg festivalu.

Randy Brecker působil velice klidně, lehce lišácký úsměv v jeho tváři zakrýval velké soustředění. „Klidně by tady mohl hrát hodinu a bez přestání. Nápady by na to měl a zkušenosti tam jsou nesmírné. Ale on zahrál přesně to, co měl, tam kde byla jeho místa, tak aby vynikala hlavně hudba AMC tria,“ zdůraznil Tomáš Katschner.

Americký trumpetista přitom měl za sebou poměrně náročný den. Po příletu do Prahy ihned spěchal na natáčení televizního pořadu Na plovárně k Marku Ebenovi, a pak se hned přesunul do Trutnova, kde krátce před půlnocí odehrál jedinečný koncert.Susheela Raman
Susheela Raman

O netradiční tečku se postarala britská zpěvačka s indickými kořeny Susheela Raman. „Zavedla nás na zajímavou stezku vedoucí z Indie do Londýna, spojnici mezi západem a východem, tou dávnou tradicí, kterou si ona stále více uvědomuje, prohlubuje ji, a chce ji dávat, posunovat předávat dál,“ dodal Tomáš Katschner.


FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml, Daniel Váša
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena