Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 03:58 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj
českozpívá

TEXTILKA GRUND PLÁNUJE ČTVRTINOVÝ RŮST A INVESTICE DESÍTEK MILIONŮ

článek vytvořen 23. 03. 2012, přečetlo si ho 2634 lidí

Mladé Buky - Textilní firma Grund z Mladých Buků na Trutnovsku, která je výrobcem koupelnových předložek, letos plánuje růst obratu až o čtvrtinu na úroveň kolem čtvrt miliardy korun. Má ji k tomu pomoci zejména export předložek do německy mluvících zemí. Podnik k posílení výroby již přibral nové zaměstnance a investuje desítky milionů korun. ČTK to řekl předseda představenstva a spolumajitel rodinné firmy Jiří Grund.
"Nákladem asi 18 milionů korun jsme pořídili druhý automatický všívací stroj a vstoupili jsme i do kategorie předložek s nižší cenou," popsal Grund hlavní faktory očekávaného růstu. Firma tak podle něj při zachování svého standardu kvality, designu a dodacích lhůt může na trzích konkurovat i asijskému zboží. Objednávky podle Grunda táhne nahoru i zavedení výroby předložek s všívanými obrázky. "Celý podnik nyní jede v nepřetržitém provozu, což nikdy nebylo," řekl Grund.

Textilka zaměstnává asi 140 lidí, což je téměř o pětinu více než před rokem. Dalších zhruba 50 zaměstnanců má firma ve své německé obchodní firmě Grund Deutschland. Právě Německo, Švýcarsko a Rakousko jsou největšími odbytišti firmy. Letos by zvýšené prodeje vedle těchto zemí měl podpořit i vyšší odbyt do Ruska. Podíl exportu na tržbách se loni při obratu 210 milionů korun pohyboval na 85 procentech, letos by měl vzrůst.

Firma také v závěru loňského roku s cílem snížit náklady a koncentrovat výrobu přestěhovala ruční výrobu předložek ze závodu Mladé Buky do nedalekého výrobního areálu Kalná Voda. Mladobucký závod nyní firmě slouží jako sklad a distribuční centrum. Do rekonstrukce závodu Kalná Voda, kde dříve byla hlavně přádelna a strojní výroba předložek, firma před sestěhováním výroby investovala kolem deset milionů korun.

Dalších více než 50 milionů by podnik chtěl do roku 2014 ještě investovat. Peníze by měly jít hlavně do nákupu dalšího všívací linky, do modernizace přádelny a do linek na entlování, stříhání a balení. "Modernizace je jedinou šancí jak na trhu uspět. Zůstat v textilu stát, znamená v obrovské konkurenci Indie či Pákistánu umřít," uvedl Grund.

Společnost Grund založili manželé Grundovi v roce 1990, kdy první výrobky vznikly v jejich rodinném domku na vypůjčeném šicím stroji. Firma se zabývá i obchodem s dalším koupelnovým příslušenstvím. Rodina Grundových také provozuje golfové hřiště U Hrádečku v Mladých Bukách a přilehlý hotelový a golfový komplex Grund Resort Golf & Ski. Jiří Grund je známý také jako předseda Asociace exportérů.


Zdeněk Rychtera
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena