Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 15:44 Svátek: Igor Zítra: Olivie

FOTOGRAF JIŘÍ JAHODA OPĚT USPĚL, ZA KALENDÁŘ SLÉVAČI ZÍSKAL TŘETÍ CENU

článek vytvořen 23. 03. 2012, přečetlo si ho 4199 lidí

Trutnov - Originální prostředí Národního technického muzea v Praze plné historických automobilů, lokomotiv a letadel se včera večer stalo dějištěm vyhodnocení 12. ročníku soutěže Kalendář roku. Ve velké konkurenci opět uspěl trutnovský fotograf Jiří Jahoda, který za letošní kalendář Slévači získal třetí cenu.
Jahoda už třináct let fotí kalendáře pro turnovskou slévárnu šedé a tvárné litiny. Tentokrát zvolil profesi, kterou se živí zaměstnanci slévárny. Svérázné postavy slévačů v montérkách či azbestovém odění špinavé od litiny drží v rukou odlitky, kladiva, brusky a další pracovní nástroje. Oceněný kalendář vyšel v nákladu 200 kusů.


Fotograf Jiří Jahoda pózuje s oceněním za třetí místo, které získal jeho kalendář Slévači.

„Přiznám se, že než přišel nápad na letošní kalendář, byl jsem úplně bezradný. Chodil jsem po slévárně, kde znám každý kout, a nevěděl, co by se dalo ještě vyfotit. Vymýšlet pro slévárnu, kde je už z principu zaměření všechno stejné a zaměstnance neobtěžovat, je hodně těžké,“ řekl Jahoda, který ale nakonec vždy na něco originálního přijde.To si pochvalují i zástupci slévárny Marco a Nikol Kynclovi. „Panu fotografu Jahodovi necháváme absolutně volnou ruku a nijak ho neomezujeme,“ uvedl Marco s tím, že jde o dobrou propagaci. Adresáty kalendářů jsou obchodní partneři a zákazníci. Podle Kyncla je o ně stále větší zájem. „Líbí se nám, že pan Jahoda každý rok přichází s novým nápadem a že to má stále šťávu. Vždy je to pro nás překvapení,“ pochvaluje si Nikol Kynclová.Fotograf Jahoda považuje nástěnný kalendář za obraz. Snaží se, aby byl výtvarný a měl vtip. I když letos nezískal první cenu, zklamaný rozhodně není. „Velké firmy mají mnohem větší možnosti nejen finanční, ale také při spolupráci s renomovanými fotografy a designéry. Takže třetí cenu považuji za velký úspěch,“ tvrdí Jahoda a dodává, že bez spolupráce se svým synem Martinem, který kalendář vytiskl, by byl úspěch nemyslitelný.Jahoda ještě neví, s čím přijde v příštím roce. „Je to čím dál složitější. Pořád na to myslím a věřím, že nakonec motiv pro příští kalendář zase najdu,“ poznamenal trutnovský fotograf, který v minulých letech získal za své nevšední kalendáře řadu ocenění a je porotci velmi uznávaný. „Pan Jahoda je fotograf s neotřelými a originálními nápady,“ nechal se například slyšet předseda poroty a významná osobnost české reklamy Jiří Mikeš.


Jiří Jahoda přebírá od jednoho z porotců prestižní ocenění.

V roce 2004 získal Jahoda třetí cenu za kalendář Kanály. Rok na to už byl první s kalendářem Silnice. Pro rok 2007 vytvořil kalendář Ruce a porota ho ocenila čestným uznáním za výtvarnou fotografii. Zvláštní cenu poroty za kreativní koncepci kalendáře Skříňky dostal v roce 2009. Ve slévárně vyfotil skříňky vyzdobené zaměstnanci. Boty, to je vítězný kalendář loňského roku.

„Vždycky před obědem jsem zašel do hospody kousek od mého bytu za rohem. Přemluvil jsem dělníky, aby mi svoje boty půjčili. Dal jsem jim přezůvky, šel do ateliéru, boty nafotil a než se naobědvali, tak jsem jim je zase přinesl. Nafotil jsem asi dvacet párů různých bot lidí různých profesí a pak jsem udělal výběr,“ popsal loni vznik vítězného kalendáře Jahoda.


Zleva: Tiskař Martin Jahoda, fotograf Jiří Jahoda a zástupci slévárny Nikol a Marco Kynclovi.

Podle televizního moderátora Standy Berkovce, který letošní slavnostní vyhodnocení soutěže uváděl, je kalendář úžasný fenomén, který nejen měří čas, ale je také kronikou. „V České republice byla vždycky úroda skvěle polygraficky a typograficky ztvárněných kalendářů. Letos soutěžilo 85 kalendářů, které byly hodnoceny v kategoriích design, fotografie, propagační účin a hlavní idea, kvalita tisku a celkové zhotovení, digitální tisk, osobité ztvárnění celebrit, vyjádření sociální role a podpora cestovního ruchu. Nově byla otevřena kategorie stolní kalendář,“ dodal Berkovec.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Jiří Jahoda

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena