Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:53 Svátek: Jan Zítra: Ivan

SURREALISTA VEŠEL NA VÝSTAVU V ČERVENÉ KUTNĚ A JEZDIL V OBJEKTU, KTERÝ ŽERE LIDI

článek vytvořen 12. 03. 2012, přečetlo si ho 2359 lidí

Trutnov - Tak originální vernisáž, jaká se v Muzeu Podkrkonoší konala k výstavě Drakatit surrealistického malíře Přemysla Martince (54), už v Trutnově dlouho nebyla. Postaral se o to autor společně se členy sdružení Trutnov - město draka. Z prvního patra muzea se přes chodbu do výstavního prostoru vydal tajemný průvod v černých kápích a Martincových fantastických maskách, který šel v čele průvodu v červeném hábitu.
Teprve potom byla výstava oficiálně zahájena. „Tato výstava je logickým vyústěním dlouhodobé spolupráce se surrealistickou skupinou. Před deseti lety jsme se seznámili s malířem a hermetikem Martinem Stejskalem. Díky tomuto přátelství bylo v Trutnově k vidění mnoho zajímavého kumštu,“ řekl v úvodu předseda sdružení Otto Štemberka.


Malíř Přemysl Martinec čte surrealistické básně na své výstavě Drakatit v Muzeu Podkrkonoší.

Ten měl na mysli nejen výstavy Stejskala, ale také nedávno zesnulého Vladislava Zadrobílka, Jana Švankmajera a jeho ženy Evy či Leonidase Kryvošeje s Lucií Hruškovou. Teď má tedy trutnovská veřejnost možnost až do 8. dubna vidět neobyčejně zajímavou expozici dalšího surrealisty, který zavítal do Trutnova - Přemysla Martince. „Maluji a kreslím, abych se z pobytu na světě naprosto nepominul nebo se nestal takzvaně normálním, což vyjde nastejno,“ uvedl malíř.

Ten účastníkům vernisáže vysvětlil, že surrealismus není umělecký směr, i když pro své vyjádření používá umělecké prostředky. „To je ale druhotné. Hlavní je zachytit autentické myšlení. To znamená nejen běžnou realitu, ale i lidskou psychiku včetně její nevědomé složky. Surrealismu je realita v tom nejširším smyslu,“ prohlásil.


Členové sdružení Trutnov - město draka při vernisáži v Martincových originálních maskách.

Martinec je od konce 90. let členem Skupiny česko – slovenských surrealistů. Jeho tvorba vychází z psychického automatismu a bývá řazena na pomezí surrealismu a art brut čili syrového umění. Art brut je velmi blízký surrealismu. Toto syrové umění je vyjádřením lidí, kteří nejsou v malířství školení, a kteří vůbec nemají o umění ponětí. Vyjadřují se z vnitřní nutnosti.


Pojízdný objekt Mantichora - symbol hrůzy a strachu - podle Martince žere lidi.

„Moje obrázky, objekty, kresby, fotografie a keramika vycházejí z psychického automatismu. Znamená to, že předem nevím, co vytvořím, ale čekám na inspiraci, která se nedostavuje. Mezitím si kreslím a něco dobrého z toho vyjde,“ vysvětlil Martinec, který přečetl dvě surrealistické básně a na nástroj nazvaný Orloj snivců složený z hrnců, pantů, fragmentů obkladů a tyčí ho doprovodil Jaroslav Kořán.

A co mohou příznivci kvalitního umění vidět? Kromě série kreseb na papíře ke sbírce básní Františka Dryjeho Devět způsobů, jak přijít o rozum, jsou tu ukázky kresebných deníků, fotografie, keramika zobrazující démony, jsou tu objekty a masky. Velkou pozornost vzbudil rozměrný pojízdný objekt Mantichora. S ním, ukryt uvnitř, malíř jezdil mezi návštěvníky vernisáže. Mantichora - symbol hrůzy a strachu - ztvárňuje obludného červeného lva s lidskou tváří a ocasem zakončeným ostnem. „A pozor! Taky žere lidi,“ varoval Martinec.


Přemysl Martinec představuje své Dračí mládě, které je kousavé a velmi ostré.

Výstavu doplňují ještě dva další pozoruhodné objekty. První se jmenuje Sen o židli, která vytváří jakousi asambláž s mnoha dalšími předměty. Vše pohromadě působí poněkud výhružně. „Uviděl jsem ve snu tuto židli a probudil jsem se hrůzou,“ prozradil autor. Samostatnou kapitolou expozice je opět pojízdný objekt Dračí mládě. Martinec ho vyrobil z ostrých plechů, pletiva, kovových třísek po soustružení, ostrých nástrojů i příborů. Doplnil ho amputovanou umělou rukou, která má zdůraznit kousavého draka. „Je skutečně kousavý a ostrý,“ tvrdí Martinec a na důkaz ukazuje stopy a šrámy na svých rukou z doby, kdy draka přivedl na svět.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena