Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:19 Svátek: Jana Zítra: Viola

MUZEUM UŽ VYKLIDILO PRVNÍ STÁLOU EXPOZICI, CHYSTÁ SE NA REKONSTRUKCI

článek vytvořen 09. 03. 2012, přečetlo si ho 1787 lidí

Trutnov - Vyklizením stálé expozice Poklady minulosti začala příprava Muzea Podkrkonoší na nutnou rekonstrukci. Kvůli dřevomorce má být brzy rozebrána i expozice Bitva u Trutnova 27. 6. 1866. Od půlky dubna bude muzeum uzavřené, aby mohly být opraveny stropy a podlahy v prvním patře, a rovněž dřevokaznou houbou nejvíce zasažené půdní prostory.
Ze tří místností prvního patra historici postupně odnášejí malovaný nábytek, cechovní truhlice, dobové zbraně, vzácný porcelán, obrazy, archeologické nálezy a další věci. Většinu exponátů balí do igelitových či jiných pouzder a označují čísly. "Vše bude dočasně uloženo v našem depozitáři," uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek.


Muzejníci Vlastimi Málek a Ondřej Vašata vyklízejí stálou expozici Poklady minulosti

Pracovníci muzea nepředpokládají, že by při úklidu našli tak vzácné exponáty, jako je akvarel od autora Bernsteina. Veduta z rok 1805, kterou objevili počátkem letošního oku zapomenutou v suti na podlaze půdních prostor, byla podle nich výjimkou. „Obraz tam byl evidentně z důvodu necitlivého přístupu k exponátu. Někdo ho tam prostě vyhodil, asi si neuvědomoval jeho cenu. Půdě se navíc nikdo systematicky nevěnoval,“ prohlásil ředitel Málek.

čtěte také: V PODLAZE MUZEA NAŠLI UNIKÁTNÍ OBRAZ, ZACHYCUJE MĚSTO V LETECH 1799 AŽ 1816

Vedení muzea využije rekonstrukci a z jedné místnosti v prvním patře, která dosud sloužila jako depozitář, udělá další výstavní sálek, kterým bude možné projít do sousední stálé expozice. A rovněž při této příležitosti bude zastřešen i dvůr muzea. Na nezbytnou rekonstrukci bude vyčleněna částka 10 až 15 milionů korun.
"Pro veřejnost bude muzeum uzavřeno od 9. dubna," upozornil ředitel Málek. Aspoň částečně by se mohlo městské muzeum veřejnosti otevřít už na konci léta.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena