Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:06 Svátek: Igor Zítra: Olivie

DRUHÁ NEJSTARŠÍ OBČANKA TRUTNOVA KATEŘINA RŮŽIČKOVÁ OSLAVILA 100 LET

článek vytvořen 02. 03. 2012, přečetlo si ho 3154 lidí

Trutnov - Výjimečné životní jubileum včera oslavila Kateřina Růžičková z České čtvrti. Právě ve čtvrtek jí totiž bylo sto let. Mezi první gratulanty byl také trutnovský starosta Ivan Adamec. Čilá stařenka ho přijala evidentně v dobré náladě - s úsměvem na rtech, skvěle upravená a v roli vzorné hostitelky.

Blahopřát včera přišel stoleté rekordmance i trutnovský starosta Ivan Adamec

Narodila se ještě za Rakousko - Uherska, 1. března 1912. Když začala chodit do školy, teprve se v naší zemi rodily základy Československého státu. Jako školačka dokonce vítala prezidenta T. G. Masaryka. Prožila obě světové války, socialismus, sametovou revoluci i moderní demokracii. „Kromě toho, že zažila první i druhou světovou válku, tak zažila tři protektory a deset prezidentů. Zažila, když vznikala první rádia a televize, první lety člověka do kosmu a na Měsíc a spoustu dalších věcí. „Všechno to je málo. Při životě ji spíš drží tři pravnoučata,“ prozradil její jediný syn a známý lékař Pavel Růžička.

Žena, která mimo jiné pracovala jako mzdová účetní na dráze, zvláštní recept na dlouhověkost nemá. Prostě žila podle sebe. Žádné enormní sportování, přísné držení diety nebo jiný zvláštní recept. „Nesmíte chodit k doktorovi. Léčil jsem mámu jen třikrát, když šlo o život. Jinak stačí acylpyrin, nebo trochu slivovičky,“ radil syn Pavel. Je jediným synem. Paní Kateřina má jednoho syna, dva vnuky a tři pravnoučata. Manžel Jaroslav jí zemřel v 61 letech.


Oslavenkyně dostala do města mimo jiné pamětní list upozorňující na mimořádné jubileumi

V šestnácti letech namaloval jeden místní malíř její portrét. Obrázek dodnes zdobí její obývák. A potvrdila, že ji nechybí veselá mysl. „Vždyť je přece krásně na světě! A kdo říká, že ne, tak já mu nevěřím!" Pochválila rovněž proměnu Trutnova z kdysi šedivého a chudého města v moderní město. "Když jsem tady byla v roce 1938, tak jsem se bála chodit pod podloubím, bylo všechno málo osvětlené. Dnes je Trutnov nádherné město. Když jedu do Horňáku, ani nevím kde jsem. Trutnov mi dnes už připadá jako velkoměsto," dodala Kateřina Růžičková.


Podle trutnovské matriky je oslavenkyně druhou nejstarší občankou města. Ke gratulaci s přáním pevného do dalších let se připojuje i redakce Trutnovinek. "Vše nejlepší".Kateřina Růžičková se synem Pavlem, známým trutnovským lékařem

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena