Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.04.2018
Přesný čas: 22:12 Svátek: Marek Zítra: Oto

VEČERNÍ PÁTRÁNÍ PO ZTRACENÉM BĚŽKAŘI V KRKONOŠÍCH

článek vytvořen 29. 02. 2012, přečetlo si ho 1353 lidí

Krkonoše - Náročné pátrání po zbloudilém dvaačtyřicetiletém běžkaři v oblasti Kotelních jam si včera ve večerních hodinách užil pětičlenný tým záchranářů Horské služby.
HS kontaktoval krátce před 18. hodinou dispečink Rychlé zdravotnické pomoci v Liberci. Záchranářům předal telefonní číslo s tím, že muž na běžkách zabloudil někde v Kotelních jámách a je v nouzi. „Podařilo se mi s ním spojit a běžkař mi naštěstí dokázal upřesnit místo, kde by se měl nacházet. Nebyl zraněný, jen prostydlý a určil svoji polohu na Kotelském hřebínku nad Jamami. Prý sešel z cesty s tyčovým značením do volného terénu a přešel Malou Kotelní jámu,“ popsal situaci ztraceného muže Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Ihned proto sestavil záchranný tým a s veškerou technikou čtyři další členy HS za terénní čtyřkolkou vyvezl na Jestřábí boudy. Odtud již záchranáři mohli rychle pokračovat na lyžích dolů do Kotelních jam k hledanému běžkaři. Jakmile dosáhli pravděpodobného místa pohybu muže, požádali jej mobilním telefonem o konkrétnější popis místa, kde se nachází.

Pátý člen týmu se zatím snažil dostat na čtyřkolce na cestu co nejblíže ke tracenému, aby jej poté mohl naložit. Pátrací tým poté muže pořádal, aby ve tmě rozsvítil svůj mobil a podle světla z něj jej lokalizovali. Při prvním pokusu dostat se k hledanému ovšem vstoupili do zcela nepřístupného terénu. Sestoupili tedy zpět a po druhém pokusu dosáhli Hřebínku. Tam silně prochladlého muže zateplili a všichni sestoupili na cestu, která prochází Kotelními jamami. Zde jej převzal pátý člen týmu a na čtyřkolce převezl na stanici Horské služby ve Špindlerově Mlýně.


„Důrazně varuji turisty, aby se vydávali na túry osamoceni či opouštěli skupinu, se kterou podnikají výlet. Stejně tak nebezpečné je opuštění značené cesty do volného terénu. Turisté tím riskují své zdraví a vzhledem k povětrnostní situaci v Krkonoších nezřídka i svůj život,“ apeloval Pavel Jirsa. Dodal, že včerejší pátrací akce také ukazuje, jakým pomocníkem v nouzi dokáže být nabitý mobilní telefon.


(paj, tz)
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena