Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 17:03 Svátek: Nela Zítra: Blažej

LEGENDÁRNÍ ZÁVOD KRKONOŠSKÁ 70 POPRVÉ V HISTORII PŘIVÍTÁ NA STARTU JEDNOTLIVCE

článek vytvořen 16. 02. 2012, přečetlo si ho 1992 lidí

Trutnov - V historii závodu se postavilo na trať Krkonošské 70 neuvěřitelných 100 tisíc běžců na lyžích, ale až v letošním sedmapadesátém ročníku se poprvé stane, že někteří pojedou na trati sami za sebe. Jeden z nejstarších závodů v Evropě, jehož start je ve Špindlerově Mlýně 3. března, je výjimečný tím, že se jezdí ve družstvech. Tento unikát zůstává zachován, ovšem letošní novinkou je závod jednotlivců.
K70 se totiž stala součástí seriálu Stopa pro život. „Chtěli jsme trošku inovovat závod pro širokou veřejnost a pokusit se mu vrátit jeho lesk a především masovost,“ prozradil Radek Horák tajemník Lokomotivy Trutnov, která akci pořádá od roku 1987. Ale vše začalo již v roce 1955 pod záštitou TJ Sokol Bílá Třemešná, kdy se konal první ročník dálkového běhu pod názvem "Po hřebenech Krkonoš". Prapředkem byl i legendární závod z 24. března 1913 - „VII. Mezinárodní lyžecký distanční závod na 50 km o věčně putovní cenu Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců v království českém" , který se tragicky a nesmazatelně zapsal do historie českého běžeckého lyžování smrtí Hanče a Vrbaty.Hřebeny nejvyšších českých hor navštíví každoročně kolem tisícovky nadšenců K70. „Někteří to pojmou jako závod, jiní jako turistický pochod s pohodovým tempem,“ uvedl Horák, ale dodal že všechny spojuje jedno. Ujet v časovém limitu předepsanou trať. Ta měří 25, 50, nebo 70 kilometrů a vede sportovce ze Skiareálu Svatý Petr směrem na Černou horu a zpět. Rozdíly mezi nejrychlejším a nejpomalejším týmem činí někdy i bezmála pět hodin. „Každý závodník si však zaslouží velké uznání,“ zdůraznil Horák. Loňský ročník na zkrácené trati (kvůli špatným sněhovým podmínkám jen 56,5 km) vyhrálo německé družstvo XG Bahnhof Apotheke Kemplen.

Registrovat do závodu, který se běží volnou technikou, se můžete do 27. února on-line na www.lokotrutnov.cz. Možnost přihlásit se na místě bude den před závodem (pátek 2. března) od 14 do 21 hodin a v den závodu od 6 do 7 hodin. Startovné za družstvo je 2500 Kč a do individuálního závodu 500 Kč.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z LOŇSKÉHO ROČNÍKU


Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Petr Kraus
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena