Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.06.2018
Přesný čas: 15:27 Svátek: Pavla Zítra: Zdeňka
českozpívá

V PODLAZE MUZEA NAŠLI UNIKÁTNÍ OBRAZ, ZACHYCUJE MĚSTO V LETECH 1799 AŽ 1816

článek vytvořen 28. 01. 2012, přečetlo si ho 4476 lidí

Trutnov - Nečekaný objev se povedl pracovníkům Muzea Podkrkonoší. Při vyklízení domu našli v podlaze půdy vedutu z počátku 19. století. Obraz zachycuje Trutnov v období mezi dvěma velkými požáry a pro muzejníky je jedním z nejvýznamnějších nálezů moderní doby.
Podle odborníků má akvarelový obraz s celkovým pohledem na město velkou vypovídací hodnotu a je jedním z nejstarších vyobrazení Trutnova. „V roce 1799 zasáhl Trutnov požár, který pozměnil střechu kostela. Ta je na nalezené vedutě dobře viditelná. V roce 1816 vypukl ve městě další požár a tehdy vyhořela Horní brána. Díky tomu získala novou střechu. Jenže na objevené vedutě je ještě ta původní. Proto se domníváme, že veduta zachycuje město mezi roky 1799 a 1816,“ vysvětlil Ondřej Vašata.

Ondřej Vašata ukazuje vedutu, kterou našel v podlaze na půdě muzea 
Ondřej Vašata ukazuje vedutu, kterou našel v podlaze na půdě muzea

Obraz autor maloval z místa Humlova kopce (u dnešní základní školy Rudolfa Frimla). Je na něm dobře patrný střed města, kostel i další městské stavby a také kopce nad dnešním městským parkem. Jméno autora zatím ale známé není. Rozluštit by ho však měli restaurátoři. „Nyní je čitelná jen malá část podpisu, první písmenko B,“ řekl Vašata.

Unikátní obraz našli muzejníci náhodou při vyklízení půdy před chystanou rekonstrukcí muzea. „Na půdě ležela spousta věcí, které tam byly před desítkami lety dány. Veduta se tam ocitla zřejmě někdy po druhé světové válce a byla odhalena až nyní, když se nadzvedla prkna podlahy. Dá se říct, že byla mezi sutí,“ uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek. „Obraz tam byl evidentně z důvodu necitlivého přístupu k exponátu. Někdo ho tam prostě vyhodil, asi si neuvědomoval jeho cenu. Půdě se navíc nikdo systematicky nevěnoval,“ prohlásil ředitel Málek.

Pro muzeum má veduta obrovskou hodnotu.“Pro nás je to objev roku. Nic lepšího už se asi letos v Trutnově nenajde. Nemáme tu z poslední doby jiný objev, který by se tomuto vyrovnal,“ upřesnil Ondřej Vašata. Obraz nyní putuje do péče restaurátorů. Pak by se mohl objevit ve stálé expozici nebo jiné výstavě.

 

Ve sbírkách muzea byl obraz Trutnova od roku 1891. „Jelikož trutnovské muzeum bylo založeno v roce 1890, tak je to jeden z nejstarších předmětů, který se do sbírek muzea dostal. Odborná veřejnost malbu v posledních padesáti letech neměla k dispozici.,“ řekl Vašata.

Ředitel muzea neví, jestli ještě nebude díky plánované rekonstrukci k mání další podobný objev. „Je tady spousta nevysvětlitelných věcí. Je to starý dům, dříve to byl hrad, zámek, solnice a později škola. Uvidíme, co nás ještě čeká za překvapení, až tady dělníci odkryjí podlahy a zásypy. Třeba se ještě někde něco najde. Nevylučuju, že tu je někde nějaký prostor, o kterém nevíme a který třeba někdo zajímavého ukrývá,“ dodal Vlastimil Málek.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena