Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 27.04.2018
Přesný čas: 00:56 Svátek: Jaroslav Zítra: Vlastislav

HORSKÁ SLUŽBA DNES POPRVÉ ZACHRAŇOVALA S POMOCÍ MOBILNÍ APLIKACE

článek vytvořen 29. 12. 2011, přečetlo si ho 1143 lidí

Záchranáři Horské služby v Krkonoších dnes poprvé zasahovali při záchraně zraněné německé turistky za pomoci mobilní aplikace, kterou ve spolupráci s Horskou službou vyvinula pro návštěvníky hor Česká pojišťovna.
Turistku se zraněnou nohou našel dnes odpoledne český výletník v oblasti Krásné pláně nad Špindlerovým mlýnem. Naštěstí měl u sebe tzv. smartphone s nahranou aplikací a tak mohl kontaktovaný člen HS ihned zadat místo do GPS. Na místo tak mohli bez hledání dorazit v krátké době záchranáři na sněžném skútru ze stanice Horské služby na Strážném a ženě ze SRN pomoci.

„Je vidět, že aplikace je skutečným přínosem a my sami říkáme všem turistům, u kterých vidíme vhodný typ mobilního telefonu, aby si program nahráli. Sice se nám v minulých dnech stalo, že náš systém zachytil lokalizaci v Kanadě či dokonce v Číně, k tomu ale došlo, jak jsme zjistili, náhodou při ukládání aplikace do telefonu,“ řekl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Dodal, že zásadní funkcí aplikace pro operační systémy iOS (Apple) a Android je právě rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky Horské služby v případě nouze.

Tato funkce navíc není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu. Mobilní "Horská služba" pomůže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě.

Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici Horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu. Součástí aplikace jsou čtyři informační oblasti - desatero Horské služby, návod, jak poskytnout první pomoc, pravidla jízdy na sjezdovkách a instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech.

Radek Zeman
mluvčí Horské služby ČR

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena