Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 22.06.2018
Přesný čas: 15:28 Svátek: Pavla Zítra: Zdeňka

DŘEVOMORKA NAPADLA STROP V MUZEU, OPRAVA PŘIJDE NA VÍCE NEŽ 10 MILIONŮ

článek vytvořen 16. 12. 2011, přečetlo si ho 3943 lidí

Trutnov - Dřevomorka, která ničí konstrukce starších domů, je pro majitele noční můrou. Boj s ní stojí nemalé peníze. Nedávno musela radnice nečekaně vyčlenit desítky milionů korun na likvidaci této jedovaté houby, když ji stavbaři objevili při modernizaci Základní školy kpt. Jaroše. Nyní musí dát Trutnov miliony na likvidaci dřevomorky, která napadla strop v Muzeu Podkrkonoší.
„V prvním patře muzea se má otevřít nová stálá expozice. Statik zjistil, že únosnost stropu v této části budovy se limitně blíží nule. To znamená, že nejdříve musíme opravit podlahu a strop tak, aby tam mohli chodit lidé. To už nyní není po skupinkách možné, pouze jednotlivě,“ řekl starosta Ivan Adamec.


Vlastimil Málek, ředitel Muzea Podkrkonoší, ukazuje na trouchnivějící krovy.

Přestože v pondělí zastupitelstvo schválilo rozpočtové provizorium na první dva měsíce příštího roku, tato investice se bude muset uskutečnit, patrně v únoru. Na nezbytnou rekonstrukci bude vyčleněna částka 10 až 15 milionů korun a při této příležitosti bude zastřešen i dvůr muzea. Práce budou probíhat postupně, expozice se nebudou muset vyklízet. „Bohužel chtěli jsme dělat něco jiného, ale tato rekonstrukce je prioritou a tlačí nás čas,“ dodal starosta.

Dřevomorka domácí je patrně nejznámější dřevokazná houba. Je velmi nebezpečná protože napadá dřevo v konstrukcích a budovách. Roste a rozmnožuje se hlavně v budovách a při svém růstu produkuje poměrně velké množství vody. Dřevomorka má nahnědlou barvu, na okrajích je zbarvena bíle. Houba se může šířit i přes jiné materiály, jako je zdivo a může rychle napadnout celý objekt. Může vyrůstat a šířit se poměrně nepozorovaně. Když je její přítomnost zjištěna, bývá již většinou pozdě.

Napadané dřevo se doporučuje zlikvidovat, při větším rozsahu napadení konstrukce se musí přistoupit k její celkové výměně. Doporučené je rovněž zkontrolovat zdivo, kde by se houba mohla také nacházet.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena