Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:50 Svátek: Ilona Zítra: Běla

VÝTAHEM VSTOUPIL DO UFFA ZRCADLOVÝ MUŽ. TÍM BYLA ZAHÁJENA VÝSTAVA ŠIKANA

článek vytvořen 14. 12. 2011, přečetlo si ho 2714 lidí

Trutnov - Velkou atrakcí včerejší vernisáže výstavy Šikana teplických umělců Radky a Stanislava Müllerových v Galerii Uffo byla nevšední performance Mirror Man čili Zrcadlový muž. Krátce po osmnácté hodině prostory galerie potemněly a kužel světla zamířil na jeden z výtahů, který vyjížděl nahoru.


Za hudebního doprovodu, který obstarala dýdžejka Babe LN, z prosklené kabiny vystoupila záhadná postava zrcadlového muže, od jehož těla se odrážely blesky fotoaparátů. Pod dokonalým futuristickým oděním byl jeden z vystavujících, autor postavy Stanislav Müller. Ten v průběhu vernisáže sjížděl vždy jedním výtahem do přízemí, druhým pak vyjel nahoru do galerie a prošel mezi návštěvníky. To v souvislosti s performancí opakoval dvacet minut.


Pozor! Do Galerie Uffo vstupuje Mirror Man čili Zrcadlový muž.

„Mirror Man je reakce na pseudo hrdiny a na pseudo reklamní maskoty. Stal se pro mě druhou identitou. Zkoušel jsem vytvořit postavu, která sice nic konkrétního nepředstavuje, ale smyslem je, aby v reálu mohla fungovat,“ řekl nám Müller. Postava Zrcadlového muže je vyrobena z množství malých zrcadel ve spojení se silikonem.

Pobývat v tomto „skafandru“ však není příliš pohodlné. Jak nám sdělila druhá vystavující Radka Müllerová, musí se její manžel vypořádat hlavně s horkem. „V postavě Mirror Mana je skutečně horko. Vzpomínám si, že jsme byli v Dánsku a Stanislav jako Mirror Man zhubnul o několik kilogramů,“ uvedla. Vznik postavy a její využití v prostoru zaznamenal film, který běžel při vernisáži v sále Uffa.


Zrcadlovým mužem byl malíř a performer Stanislav Müller. S ním vystavuje jeho žena, vizuální umělkyně Radka.

Při výstavě, kterou umělci nazvali Šikana, si samotný výstavní prostor rozdělili na poloviny. „V instalaci jsme nechtěli primárně vytvořit nějaké pedagogické vnímání šikany. Nahlížíme ji spíše společensky v kontextu, kde žijeme,“ vysvětlila název výstavy Müllerová. Ta se kromě digitálních fotografií prezentuje videem, fotkami teenagerů, kteří si rukama zakrývají oči na televizních obrazovkách a displejích mobilů.


Desítky mobilů, na jejichž displejích jsou teenageři, to je část prací Radky Müllerové.

Dominantou její expozice je hromada školních židlí a lavic popsaných nejrozmanitějšími vzkazy a malůvkami. Samostatnou kapitolou je pak monitor s Pasákovým pexesem. „Od roku 1999 jsem si fotila prostitutky na silnici E 55. Z nich jsem pak včetně prostředí, v němž se pohybují, vytvořila tak zvané Pasákovo pexeso,“ představila svoji tvorbu Radka. Zajímavostí její expozice je sada porcelánových talířů s kresbami na téma prostitutky, bezdomovci a peníze.


Nehody a bouračky, to je hlavní téma obrazů Stanislava Müllera.

Její manžel Stanislav vystavil sérii velkoformátových obrazů zachycujících rozmanité silniční nehody. „Potom tady mám skleněné plastiky z konceptu Siluety,“ doplnil. Výstava Šikana, která potrvá do 17. ledna, je opět dalším krokem k naplňování koncepce galerie. „Tento prostor je podobným výstavám ušit na míru. Umění zde prezentované s ním ladí a i v budoucnu chceme jít tímto směrem,“ upozornila kurátorka výstavy Paulina Skavova.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena