Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:33 Svátek: Ivan Zítra: Adriana

HRAVÁ KOMÁRKOVÁ OSLAVILA NAROZENINY VÝSTAVOU, KTERÁ NADCHNE MALÉ I DOSPĚLÉ

článek vytvořen 10. 12. 2011, přečetlo si ho 3802 lidí

Trutnov - Po skvělé výstavě Jana Švankmajera na počátku roku už nikdo z příznivců výtvarného umění netušil, že by se ještě letos v městské galerii mohl setkat s takovou hravostí, přetlakem fantazie a imaginace, kterou nyní nabízí expozice trutnovské scénografky Terezy Komárkové.
Všechna patra galerie jsou zaplněna loutkami, autorskými hračkami, drobnými objekty, divadelními maskami, scénografickými návrhy, kresbami či fotodokumentací. Už na vernisáži, která se konala za účasti hojného počtu návštěvníků, s žánrové pestrosti prací Komárkové doslova přecházel zrak. Prologem putování po galerii bylo vernisážové vystoupení skupiny Kopir Rozsywal Bestar a radostné loutkové představení Milana Formana.


V den vernisáže své výstavy oslavila Tereza Komárková narozeniny, s kyticí přispěchal i její manžel.

Zpět ale k výstavě. „Práce Komárkové rozehrávají své vlastní příběhy. Jsou to příběhy čitelné a velmi civilní. Jako kdyby se skutečně právě děly. Po galerii se honí koťata a poletují mouchy. Z děr vylézají myšky a pasáček vepřů právě žene své stádečko, když za oknem usedly vrány. Marie a Josef stojí s malým Ježíškem, jakoby se jich ten shon vůbec nedotýkal a k nim pokorně kráčí i rozverně dojemný shluk 365 oveček,“ popsala výstižně expozici ředitelka galerie Lucie Pangrácová.


O spolupráci s Komárkovou na divadelních maskách pohovořil světoznámý mim Ctibor Turba.

Za tím vším však stojí mnoho hodin precizní práce a nechybí schopnost výtvarné stylizace, která je Komárkové tolik vlastní. Důležitá je také radost z tvorby, vtip, smysl pro humor a právě hravost. „Jsem raději, když si hrají děti. Ráda je sleduji a je perfektní, když si moje děti hrají s hračkami, které jsem vytvořila. Já si hraju, když se nikdo nedívá,“ řekla autorka.


K Josefovi s Marií s Ježíškem v jedné z místností kráčí 365 oveček jako dní v roce.

Komárková pracovala na mnoha prestižních projektech. Mimo jiné rovněž výtvarně spolupracovala na divadelních projektech bratří Formanů – Bouda a Nachové plachty. Mezi určující setkání však patřilo to se světově proslulým mimem Ctiborem Turbou, který byl na vernisáži přítomen. „Přišel za mnou ve škole se studenty do dílny. Pamatuji se, jak jsem se hrozně styděla. Viděl moji vyřezávanou masku a moc se mu líbila. A tím vznikla naše spolupráce, která byla pro mě hodně zásadní,“ uvedla Komárková.


Pro Ctibora Turbu trutnovská scénografka vytvořila krásné divadelní masky.

Turba ji přizval ke spolupráci. Ta pro něj navrhla a vytvořila divadelní masky a výtvarně se podílela na jeho inscenaci opery Příběhy lišky Bystroušky v Národním divadle. „Už ve škole jsem si říkal, že Terezka je šíleně talentovaná. Je schopná scénografka, dělá úžasné objekty, plastiky, hračky. Na prvním místě ale vím, že dělá famózní masky. Měl jsem to štěstí, že jako divadelník jsem mohl Terezu poznat blíž jako studentku i jako profesního partnera,“ prohlásil Turba.


Na vernisáži se uskutečnilo také loutkové představení Milana Formana.

Výstava Terezy Komárkové, kterou dnes obohatila tvůrčí dílna pro veřejnost nazvaná Každý má své mouchy, přijď si jednu vyrobit, potrvá do 14. ledna. Doplněná bude o animační program pro žáky mateřských, základních a středních škol.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena