Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.01.2019
Přesný čas: 00:30 Svátek: Vladislav Zítra: Doubravka
českozpívá

FANYNKY STREETARTU OBLÉKLY DO SVETRŮ GABRIELOVY ŠELMY PŘED UFFEM

článek vytvořen 01. 12. 2011, přečetlo si ho 10491 lidí

Trutnov - Sochy před společenským centrem Uffo mají ode dneška oblečení. Populární "kočky" od výtvarníka Michala Gabriela totiž oblékly do svetrů čtyři místní fanynky pouličního umění: Zdena Prouzová, Lucie Pangrácová, Irena Janigová a Karolína Dvořáčková. Podívejte se na fotografie.
První nápad měla Zdena Prouzová, která vyvěsila na facebook výzvu Co takhle obléknout lefy. Inspirovalo to hned trojici žen, které se původně navzájem ani neznaly. "Když jsme viděla, že je zájem, rozhodila jsem žádosti o příze a oběhla jsem holky, zda umějí háčkovat. Karolína tvrdila, že vůbec. Ale naučila se to. Změřily jsme zvířata, rozdělily jsme si je. V neděli večer jsme to byly poprvé vyzkoušet, doma ještě doupravily a ve středu v jedenáct v noci jsme to šly navlékat. Trvalo nám to čtyři hodiny, šlo to hrozně blbě," přiznala Prouzová.

Čtyři trutnovské dámy uháčkovaly svetry pro všechny šelmy stojící před Uffem. "Trutnov je pěkné město. Ale to místo nám přišlo trochu chladné, lidé se tady moc neprojevují. Takže když jsem pak na internetu viděla stránky streetartu, umění v ulicích, tak se úplně samo nabízelo obléknout ta zvířata," řekla Prouzová. Odmítá ale, že by šlo o velké umění. Spíš se snažila zaujmout občany a přitáhnout je ještě více do centra. "Nehrály jsme si přitom na velké umění. Nemáme žádné velké ambice. Stačí nám, že se lidé u toho zastaví a že z toho mají radost," řekla Prouzová. A odkazuje na cedulky s nápisem UmeniPriZemi, kterými svetříky vybavily. "Dá se to číst dvěma způsoby: umění přízemi (od slova příze) nebo umění při zemi, jako že nemáme ambice."Autorky svetříků po šelmy: Irena Janigová, Karolína Dvořáčková, Zdena Prouzová a Lucie Pangrácová
Autorky svetříků po šelmy: Irena Janigová, Karolína Dvořáčková, Zdena Prouzová a Lucie Pangrácová

Lucie Pangrácová (autorka svetříku alá zebra) přiznala, že jí nápad Zdenky Prouzové zaujal. Háčkování a následné oblékání šelem do svetříků ji bavilo. „Nepřidala jsem se k tomu z titulu ředitelky galerie, kolegyně o tom ani nevěděly. Prostě mě nápad Zdenky nadchnul, tak jsem se do něj zapojila. Byli jsme parta lidí, která se bavila. Z pohledu ředitelky galerie jsem ale ráda, že to takhle zaujalo. Lidem to ukazuje, že umění není nějaká sterilní záležitost, která je k vidění třeba jen v galerii, kde by ji lidem měli obloukem odcházet.

Svetříkové šelmy zaujaly většinu Trutnovanů. Na místě se zastavovali téměř všichni - mladí i staří, ženy i muži, důchodci i děti. Kdo mohl, tak si kočky vyfotil, další se smáli nebo nad nápadem diskutovali. A většinou pochvalně. „Původně jsem myslela, že to uděláme, nepřiznáme se k tomu a zmizíme v propadlišti dějin. Reakce a zájem lidí mě příjemně překvapily,“ dodala Zdenka Prouzová.

DISKUZE NA FACEBOOKU K VIDĚNÍ ZDEKočky se svetříky nebo jiné podobně opletené sochy jsou v Česku výjimkou. Trutnov je v tomto raritou. Ve světě je ale běžné, že se podobné umění v ulicích objevuje. A oplést se dá opravud vše: strom, revolver, jízdní kolo, automobil nebo dopravní značky. Podívejte se zde

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena