Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.04.2018
Přesný čas: 15:25 Svátek: Vojtěch Zítra: Jiří
českozpívá

NOVÁ VÝSTAVA V MUZEU PODKRKONOŠÍ UKAZUJE KLASICKÉ FOTOGRAFICKÉ TECHNIKY

článek vytvořen 25. 11. 2011, přečetlo si ho 2556 lidí

Trutnov - V době digitálních přístrojů takzvaně fotí téměř každý. Existuje ale skupina lidí, kteří se stále drží klasiky. Tedy osvědčených fotografických metod, které přežily dodnes, ale nejsou tak hojně využívané. Jejich přehlednou prezentací je nová výstava nazvaná Klasické fotografické techniky v současné výtvarné fotografii.
Expozici společně pořádají fotoklub Nadraka Trutnov a Muzeum Podkrkonoší. Právě v jeho útrobách jsou vystavené snímky třinácti českých, slovenských a polských autorů, vytvořené dnes už neobvyklými fotografickými technikami: bromolejtiskem, dírkovou komorou, fotogramem, chlorostříbrnou technikou, kontaktní fotografií, kyanotypií, van dyke a olejotiskem. "Vystavené snímky byly vytvořeny technikami, které vznikly za zhruba sto let. Zajímavostí je, že není ani jedna technika ve vývoji fotografie, která by se dnes nepoužívala," uvedl člen fotoklubu Nadraka Roman Dula. A poukázal při čtvrteční vernisáži na vystavené snímky, které působily jako hodnotné a technicky dokonalé obrazy. 

Barevná digitální fotografie má pro řadu výtvarně smýšlejících autorů mnoho negativ. Proto si oblíbili některou z klasických technik. Navíc se opírají o zajímavá fakta. "Například u černobílé dokumentární fotografie je jasné, že nic nevydrží déle než dobře vyvolaný film a fotografie," upozornil Roman Dula na obavy, které se často objevují při dotazech nad dlouhodobým archivováním digitálních snímků.

A pro řadu fotografů je tvorba tradičním způsobem zábavou. "Jednoduše řečeno, mě to prostě baví," prohlásil autor Michal Kutora o svých snímcích tvořených olejotiskem. "Dělat na digitálu a sedět za počítačem, to by mě prostě nebavilo. Mám rád práci s velkým přístrojem, se štětcem při závěrečném dotváření pozitivu, užívám si to, i když to trochu déle trvá," dodal Kutora. Přiznal přitom, že vlastní sklopnou kameru Meopta 13 krát 18.

A právě klasické fotografické přístroje a pomůcky (například Flexarety) dodaly výstavě ještě zajímavější tvář. "Tady ve vitríně je foťák, na který dodnes běžně fotím," vysvětlil Roman Dula, který do expozice zapůjčil drtivou většinu přístrojů. Ve výstavě jsou také materiály používané k černobílé fotografii od výrobce Foma Bohemia Hradec Králové.


Zajímavost v muzeu: stereokukátko

Podle odborníků je fotografování na film v hlubokém úpadku. "Firmy už přestávají aparáty na film vyrábět. Je dokonce problém sehnat i filmy. Ale fotografické školy paradoxně nutí žáky, aby si kupovali foťáky na film a fotili na ně," upozornil Milan Lhoták, majitel fotografické prodejny a minilabu. Čtvrteční vernisáž osvěžilo také promítání 3D snímků nebo stereokukátko. Expozice je přístupná denně kromě pondělí, potrvá až do 22. ledna.

ČERNOBÍLÁ FOTOREPORTÁŽ Z ČERNOBÍLÉ VÝSTAVY ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Ctibor Košťál

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena