Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 03:23 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj
českozpívá

CHARITATIVNÍ FESTIVAL WEBROVKAFEST BUDE UŽ V SOBOTU. A JE VĚNOVANÝ LEGENDÁM

článek vytvořen 16. 11. 2011, přečetlo si ho 1780 lidí

Trutnov - Pepa Lábus, Vladimír Mišík, Roman Dragoun a Vladimír Merta. To jsou hudební legendy, které zahrají na jubilejním desátém Webrovkafestu. Charitativní festival se uskuteční na chatě Webrovka v sobotu od 14 hodin a potrvá až do nedělního rána.
Za dekádu existence bude letošní program asi nejvíc nabitý. „Pánové Mišík nebo Merta, to jsou hudební legendy, které nám stále mají co říct, vždyť na svých koncertech válcují všechny generace,“ upozornil hlavní organizátor festivalu Vojta Lábus.

Vladimír Merta

A nebýt zdravotních problémů některých muzikantů, mohl být program ještě nabitější. Původně totiž pořadatelé Webrovkafestu počítali s Lubošem Pospíšilem, ale ten musel nyní na operaci. Vlastu Třešňákovi zase nedávno diagnostikovali zápal plic, takže padlo i jeho vystoupení na Webrovce. „Je nám to strašně líto, ale bohužel s tím nic nenaděláme,“ uvedl Lábus. Místo Třešňákova bandu tak vystoupí skupina Pajáda, tvořená kytaristou Jaromírem Panáčkem a baskytaristou Janem Volným (oba z Třešnákovy kapely)a zpívající bubenicí Pájou Táboříkovou.

Program 2011 - 10. ročník
(sobota 19. listopadu)
Moderuje: Jirka Moravčík
Začátek v 14:00 hodin
Minimální příspěvek činí 150,-Kč

Účast potvrdily tyto soubory:
14:30 – 16:00 - KaRaJaPeJi a Ba - divadlo
16.30 – 17:15 - Poslední Lež
17:30 – 18:15 - Pepa Lábus a spol.
18:45 – 19:45 - Pajáda
20:15 – 21:15 - Vladimír Mišík a Etc.
21:30 – 22:15 - Roman Dragoun - 02:00 – 03:00
22:45 – 23:55 - Vladimír Merta
00:00 – 00:45 - Hromosvod
01:00 – 01:45 - Totem´s
03:15 - .... Bahňous a spol.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR O WEBROVKA FESTU
(vyšlo 1. listopadu v magazínu Trutnovinky)

Kdy, kde a za jakých okolností vznikla myšlenka pořádat Webrovkafest?
V lednu 2002 při oslavě narozenin kamarádů na chatě Webrovka. Tam jsem se seznámil s ředitelem Asociace dětských domovů Jiřím Oudesem. Slovo dalo slovo a domluvili jsme se, že uděláme malý koncert místních kapel, které v tu dobu v Trutnově neměly kde hrát, a že pokud po zaplacení nákladů zbudou peníze, tak je věnujeme na děti z domovů. Akce proběhla 30. listopadu, navštívilo ji skoro sto lidí i přes to, že na ni bylo jen deset malých letáčků. Pár korun skutečně zbylo.

Vojta Lábus, hlavní pořadatelCo byl hlavní motiv? Hudba a zábava, nebo charita?
Nám tehdy šlo asi spíš o hudbu a zábavu, myšlenka charity z toho vyplynula tak nějak sama. Chtěli jsme si s kapelou zahrát a dát příležitost kapelám kolem nás. K tomu ještě pomoci dobré věci se nám tehdy jevilo jako dokonalá kombinace.

Podle jakých kritérií vybíráte kapely a program festivalu?
Kritéria nejsou v podstatě žádná. Hrají zde skupiny mnoha žánrů. Původní myšlenka byla, aby zde hrály trutnovské, plus jsme měli každý rok nějakého hosta. Na prvním ročníku byla kapela z Kutné Hory, později z Vrchlabí, Dvora Králové, Pelhřimova a přibylo i divadlo. Zlom nastal v roce 2008, kdy mne velmi zasáhla vražda Franty Sahuly a tehdejší ročník jsme věnovali jeho památce. Podařilo se domluvit kapelu Už jsme doma a v neděli přijel zahrát Lou Fanánek Hagen a Synové výčepu. Tak se stal Webrovkafest skutečným festivalem.

Proč letos máte mezi hosty Třešňáka, Mišíka a Mertu?
Většina z nás, co festival připravují, jsme tyto pány poslouchali od dětství a myslíme si, že dodnes mají co říct, když na svých koncertech válcují všechny generace. Původně měl vystoupit i Luboš Pospíšil a 5P. Rok domluvený koncert bohužel zhatila operace, kterou krátce před akcí musí Luboš podstoupit. Jeho manažer a spoluhráč Ondra Fencl však začíná s kapelou Hromosvod doprovázet na koncertech Vláďu Mertu a tak jeden velikán zastoupí druhého.

Letošní ročník je věnován legendám. Proč?
Protože legendy nás provázejí celý život na každém kroku. V dětství to byly pohádky, později příběhy či pověsti a nakonec věci a lidé, ke kterým máme respekt a úctu.

Jak velkou částku jste za dobu existence festivalu už dětem předali?
Po menších částkách jsme v součtu za devět ročníků vybrali necelých 120 tisíc. Rok od roku je to však vyšší a vyšší částka. Snažíme se, aby tento trend pokračoval. Každý se může zajít na Vánoce podívat na Webrovku na skupinku šťastných dětí. Je skvělé, že taková organizace funguje. Ti lidé to dělají z vlastní vůle, nic je k tomu nenutí a jsou tomu schopni obětovat vše. Kdo z nás to dokáže?

V kolika lidech akci pořádáte? Kdo tvoří jádro pořadatelského týmu?
Pořád stejní lidé. První ročník organizovali členové kapel Poslední Lež, tehdejších Not Fragile a lidé s těmito skupinami spříznění. Postupem času přibývali další a dnes ve spolupráci s lidmi z Webrovky se nám daří zvládnout všechny nástrahy a problémy, které s pořádáním takové akce souvisejí.

DragounKdyž jde výtěžek dětem, jak máte zajištěno financování Webrovkafestu?
Dlouho se z příspěvků návštěvníků hradily nejdřív náklady a co zbylo, se předalo dětem. Kapely hrály zdarma, nebo za cesťák a předávaná částka byla vždy podstatně větší než samotné náklady. To se změnilo v roce 2008. Kapele Už jsme doma jsme museli zaplatit alespoň částečně honorář a na to jsme museli sehnat peníze. Tehdy jsme poprvé požádali město Trutnov o podporu, kterou jsme dostali a nadále dostáváme. Oslovili jsme i kamarády a známé a mnoho z nich nás začalo finančně podporovat. Jedná se většinou o živnostníky, menší firmy, a dokonce i lidi, kteří nás podporují po malých částkách z vlastních výplat. Letos se nám díky hvězdnému obsazení zdvojnásobil rozpočet, přestože kapely se z větší části zříkají honorářů. Nikdy však nepřijedou úplně zadarmo. Oslovili jsme krom stálých dárců i další firmy a přes počáteční neúspěch se nám podařilo předpokládaný rozpočet pokrýt. Zdá se, že letos poprvé v historii festivalu půjdou peníze ze vstupného rovnou na Vánoce dětí z dětských domovů Webrovce.

Chceš něco vzkázat lidem, kteří se na festival chystají?
Chtěl bych poprosit o několik věcí: Je dost možné, že v době konání festivalu bude už sníh, tak aby byli obezřetní ti, kteří se chystají autem, měli s sebou zimní výbavu a v případě nepřízně počasí zvážili situaci a raději nechali auta pod kopcem a vyšli nahoru pěšky, potřebujeme průjezdnou cestu kvůli kapelám a zásobování. Dál bych chtěl všechny upozornit, že objekt chaty je celý nekuřácký, kuřácká bude zateplená terasa. Letos na to klademe zvláštní důraz kvůli zhoršenému zdraví Vladimíra Mišíka. Mohlo by to ohrozit jeho vystoupení. Prosíme tedy o striktní dodržování tohoto pravidla. Nevoďte s sebou psy, není je tam kam umístit. Předpokládáme, že letos bude o Webrovkafest veliký zájem a bylo by to pro ně trápení.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena