Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.05.2018
Přesný čas: 23:18 Svátek: Jana Zítra: Viola

PROJEKT JSME JINÍ SKONČIL. V UFFU BYLA VYDRAŽENA DÍLA ZA 164 TISÍC KORUN

článek vytvořen 09. 11. 2011, přečetlo si ho 4721 lidí

Trutnov - Takovou návštěvu Galerie Uffo nepamatuje. Včera večer zde byla doslova hlava na hlavě. Nálada byla slavnostní. Všichni netrpělivě očekávali finále výtvarného projektu Jsme jiní? aneb Děti tvoří pod vedením profesionálních umělců, který vymyslela Základní škola Sluneční v Hostinném.


Návštěvníci nyní mohli na vlastní oči vidět, co děti vytvořily při projektových dnech a také práce známých výtvarníků. Galerii zdobí až do 29. listopadu díla kreslíře Jiřího Gruse, keramičky Lenky Stodůlkové, výtvarnice a loutkářky Terezy Komárkové, sochařky Pauliny Skavove, fotografa Bohdana Holomíčka, sochaře Kurta Gebauera, malíře Federica Díaze a hlavně společné práce, které školáci s těmito umělci v průběhu jednoho roku vytvořili.

Vrcholem slavnostního galavečera byla sice aukce vybraných děl umělců i dětí, ale tomu předcházel velmi zajímavý a poutavý prolog. Před zaplněným sálem zazpívali árie Iva Faltová mladší, Kateřina Falcová a ředitel Uffa Libor Kasík. Potom už bylo na řadě krátké divadelní představení Jsme jiní?, které s dětmi a pedagogy ze ZŠ Sluneční nastudovaly autorky scénáře Iveta Dušková a Petra Bílková.


Tolik návštěvníků v Galerii Uffo jako včera ještě na žádné výtvarné výstavě nebylo.

Ty se také stylizovaly do rolí vesmírných princezen na planetě Uffo, aby se společně s dalšími účinkujícími vydali na další planety symbolizující jednotlivé projektové dny. Velmi zdařilé představení, které ukázalo, že ti, kteří jsou mentálně postižení, nemusí být tak jiní, jak to na první pohled vypadá. Závěrečná scéna, při níž byla na jeviště pozvána ředitelka školy a autorka projektu Iva Faltová, kterou těsně obklopili všichni školáci, byla velmi dojemná.


Diváci byli svědky divadelního představení Jsme jiní? v podání dětí a pedagogů ze ZŠ Sluneční.

Potom už následoval vrchol galavečera, jímž byla aukce nejen děl profesionálů, ale také dětí. Licitátorem byl známý herec Jaroslav Dušek, který byl po celý večer naboso a svého nelehkého úkolu se zhostil bravurně a s vtipem. Přestože se do aukce přihlásilo málo dražitelů, právě Dušek přišel na poslední chvíli s nápadem.


Galavečerem s vtipem sobě vlastním provázel herec Jaroslav Dušek, který také řídil aukci.

„Pokud budete souhlasit, navrhuji, aby se aukce mohli zúčastnit všichni v sále.“ Zpočátku aukce vládly rozpaky. Fotografie Bohdana Holomíčka Letadýlka mám rád, s vyvolávací cenou tři tisíce korun, byla vydražena jen o tisíc korun výše.

Fotografii získal sochař Kurt Gebauer, který nejenže zvýšil svůj vklad o pět set korun, ale pak k překvapení šokovaného Duška ještě jednou navýšil svůj vklad na celkových čtyři tisíce korun. „To je snad poprvé v dějinách dražby, kdy jeden člověk navýší sám svou nabídku,“ kroutil hlavou licitátor, který k pobavení publika třímal v rukou legrační dětské plastové kladívko. „To jsem nikde nekoupil, ale dostal,“ řekl nám.


Nejdražším vydraženým dílem v aukci je velkoformátový tisk Miami Ultra malíře Federica Díaze.

Už při druhé položce se aukce dostala do obrátek a naplno se rozpoutalo aukční klání. A může za to Příběh kuřete. Jde o soubor tří monotypů vytvořených dětmi s vyvolávací cenou 500 korun. Ten se nakonec vyšplhal na neuvěřitelnou částku 15 tisíc korun. Vrchol aukce měl ale teprve přijít. Dražil se totiž velkoformátový tisk Miami Ultra jednoho z nejznámějších současných umělců Federica Díaze. Vyvolávací cena tohoto díla byla 85 tisíc korun. Za tuto částku ho také neváhal koupit jeden z účastníků aukce a neměl soupeře.


Návštěvníci vernisáže výstavy v Galerii Uffo obdivují práce trutnovského malíře Jiřího Gruse.
 

Do aukce bylo přihlášeno sedm děl profesionálních umělců a deset prací dětí. Z tohoto počtu se neprodala pouze dvě díla, například otisk na plátně nazvaný Slečna „L“ rybízovou marmeládou Kurta Gebauera s vyvolávací cenou 85 tisíc korun. „Omlouvám se Kurtovi, že jeho dílo nekoupím,“ poznamenal vtipně fotograf Holomíček, jehož snímek na aukci vydražil právě Gebauer.

„Nebyla to moje aukční premiéra. Rád, pokud to je pro dobročinné účely, se takových akcí účastním. Těch způsobů, jak někomu pomoci, je určitě hodně a toto je jeden z nich. Myslím si, že dnešní večer byl toho jasným důkazem a jsem rád, že jsem mohl být u toho,“ dodal rozený licitátor Dušek.


Iva Faltová (druhá zprava), autorka projektu, křtí s umělci dechem Diář přátelství a publikaci Jsme jiní?

Aukce vynesla celkem 164 500 korun pro Základní školu Sluneční v Hostinném. „Jsem velmi spokojená. Peníze budou použity na nové dětské hřiště u Základní školy Sluneční,“ svěřila se ředitelka školy Iva Faltová, která společně s moderátorem večera Duškem a zúčastněnými umělci pokřtila Diář přátelství a publikaci Jsme jiní. „Myslím, že by bylo dobré pokřtít publikaci dechem. Protože dech je to nejúžasnější, co člověk má,“ navrhl Dušek. Všichni na publikaci dýchli a teprve potom následoval přípitek a galavečer dospěl do svého konce. 

FOTOGALERIE

Iva Faltová ml. a Kateřina Folcová zpívají árii z opery Lakmé (Flower Duet) na galavečeru projektu Jsme jiní v Uffu. Krátké video najdete na naší facebookové stránce.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena