Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.04.2018
Přesný čas: 15:21 Svátek: Vojtěch Zítra: Jiří

JAK ŽILI ČEŠI V NĚMECKÉM POHRANIČÍ PŘED ROKEM 1945? STÁLE EXISTUJÍ BÍLÁ MÍSTA

článek vytvořen 06. 11. 2011, přečetlo si ho 2098 lidí

Trutnov - Celkem patnáct příspěvků pro tři desítky posluchačů na konferenci nazvané Češi v německém pohraničí před rokem 1945 přineslo ve Státním okresním archivu Trutnov nová a zajímavá fakta k dějinám české menšiny v pohraničí. Pořadatelem konference bylo společně s archivem Muzeum Podkrkonoší.
„Pozornost byla věnována podvodům při sčítání lidu, ke kterým docházelo jako za dob Rakouska - Uherska, tak i v prvorepublikovém období. Tehdy byly osoby sčítány ne v místě bydliště, ale v obci, kde se v době sčítání právě nacházely. Řada - často se jednalo o stovky osob - tehdy v době sčítání opustila své bydliště a putovala do jiných míst, aby pozměnila národnostní složení regionu,“ uvedl Ondřej Vašata z Muzea Podrkonoší.


 
Připomenut byl život Čechů před rokem 1945 v převážně německém Trutnově, Vrchlabí, Pilníkově či Horním Maršově. Opomenuta nebyla ani výrazná česká minorita na Královédvorsku či předměty a archiválie ve sbírkách Muzea Podkrkonoší a Státního okresního archivu Trutnov, které se vztahují k problematice české menšiny.

Velmi přínosné byly podle Vašaty referáty věnující se vyhořelým železničním dílnám v Trutnově v roce 1935, kde pracovali především čeští zaměstnanci nebo velitelům hraničářského praporu 2 v letech 1920 až 1938, dislokovaného v severovýchodních Čechách.„Konference ukázala, že existuje ještě příliš mnoho bílých míst v dějinách severovýchodních Čech. Některá z nich pomůže objasnit setkání historiků a archivářů v příštím roce, které se bude věnovat židovské komunitě na Trutnovsku,“ dodal Vašata.

(hyš, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: archiv Muzea Podkrkonoší

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena