Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:33 Svátek: Ivan Zítra: Adriana
českozpívá

DĚTI I UMĚLCI VYSTAVÍ V UFFU DÍLA Z PROJEKTU JSME JINÍ, NEBUDE CHYBĚT AUKCE

článek vytvořen 02. 11. 2011, přečetlo si ho 2807 lidí

Trutnov - Celoroční projekt Základní školy Sluneční v Hostinném nazvaný Jsme jiní aneb Děti tvoří pod vedením profesionálních umělců dospěl do finále. Jeho vrcholem bude galavečer spojená s vernisáží výstavy děl dětí i umělců, který se uskuteční v úterý 8. listopadu od 18 hodin ve společenském centru Uffo. Uvádět ho bude herec Jaroslav Dušek.

V průběhu školního roku se žáci setkali a tvořili s šesti umělci. Jako první se dětem věnoval komiksový kreslíř Jiří Grus, který děti zapojil a zasvětil do světa komiksové tvorby. Keramičkou Lenká Stodůlková byla druhou umělkyní projektu. Děti pod jejím odborným dohledem vyráběli z hlíny rostliny a zvířata. Do hmyzí říše ve třetím dějství žáky školy zavedla trutnovská výtvarnice a loutkářka Tereza Komárková.


Prvním umělcem, který se zapojil do projektu Jsme jiní byl Jiří Grus. Děti učil malovat komiks.

Sochařka Paulina Skavova je zase ve svém ateliéru během třídenního workshopu nazvaného Hmatart naučila mimo jiné vytvářet z hlíny reliéfy, hlavy a otiskovat dlaně. Velký obraz Divadlo světa v pátém díle projektu se školáky vytvořil sochař Kurt Gebauer.


Sochař Kurt Gebauer se žáky v Hostinném maloval obraz nazvaný Diavdlo světa.

Projekt zakončil jeden z našich nejznámějších současných umělců Federico Díaz na téma Příběh rýžového zrna. Výtvarník děti učil malovat čínskou tuší na rýžový papír. Všichni umělci, kteří se na projektu podíleli, budou přítomni na galavečeru. Doplní je Bohdan Holomíček, který celý projekt fotografoval pro publikaci Jsme jiní.


Známý umělec Federico Díaz zasvětil školáky do malby čínskou tuší na rýžovém papíře.

Výstava prací dětí i profesionálních umělců potrvá do 29. listopadu. Součástí večera bude také aukce výtvarných děl umělců i společných prací vytvořených v rámci projektových dnů. V doprovodném programu vystoupí zpěváci Iva Faltová ml., Kateřina Folcová a Libor Kasík. Kromě toho je připraveno malé divadelní představení v podání dětí školy, pod vedením autorek scénáře Ivety Duškové a Petry Bílkové.


Autorkou projektu je ředitelka ZŠ v Hostinném Iva Faltová (vlevo). Na snímku s Paulinou Skavovou.

Myšlenka na vytvoření neobvyklého projektu vznikla v únoru roku 2010. „Cílem bylo spojit dva světy - svět mentálně postižených dětí naší speciální školy a svět umělců. Během jednoho roku se děti v několika pracovních dílnách seznamovaly se zajímavými osobnostmi ze světa výtvarného umění," vysvětlila Iva Faltová, ředitelka Základní školy Sluneční v Hostinném.


Projekt Jsme jiní mapoval fotograf Bohdan Holomíček. Jeho snímky budou součástí publikace.

Podle ředitele Uffa Libora Kasíka si projekty tohoto typu zaslouží pozornost a podporu. „Svět mentálně postižených dětí, je mnohým velmi vzdálený a právě proto bychom na ně neměli zapomínat a stejně tak i na lidi, kteří jim pomáhají. Je obdivuhodné, jakým způsobem a s nasazením pracuje pro školu paní ředitelka Iva Faltová a její tým spolupracovníků. My v Uffu jsme rádi, že u toho můžeme být,“ vyjádřil se ředitel Kasík.

VIDEOREPORTÁŽE Z PROJEKTU JSME JINÍ

DĚTI A JIŘÍ GRUS MALOVALI KOMIKS
DĚTI TVOŘILY HMYZ S TEREZEOU KOMÁRKOVOU
JSME JINÍ S PAULINOU SKAVOVOU
KURT GEBAUER MALOVAL SE ŠKOLÁKY

DÍAZ - Z EXPO 2010 AŽ DO HOSTINNÉHO

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena