Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.10.2018
Přesný čas: 21:46 Svátek: Vendelín Zítra: Brigita

VELKÝ PODÍL NA VZNIKU ČESKOSLOVENSKA MĚLI TAKÉ TRUTNOVŠTÍ LEGIONÁŘI

článek vytvořen 27. 10. 2011, přečetlo si ho 2252 lidí

Trutnov - Na vzniku samostatného Československa, od jehož založení zítra uplyne již 93 roků, měly lví podíl československé legie bojující v 1. světové válce po boku dohodových armád. Právě jejich nezastupitelnou roli dnes odpoledne při vzpomínkové akci v obřadní síni Staré radnice připomenul starosta města Ivan Adamec.
„Podíl na vzniku Československa mělo nejen několik čelních politických osobností jako Tomáš G. Masaryk, Edvard Beneš čil Milan Rastislav Štefánik, ale také domácí a zahraniční odboj v letech první světové války. Jen v zahraničním odboji bylo na 100 tisíc mužů, mezi nimiž nechyběli ani legionáři z Trutnovska,“ vrátil se do vzdálené minulosti starosta.


Starosta Ivan Adamec dnes připomenul
roli legionářů z Trutnovska na vznik Československa.

Zatímco z českého Dvora Králové vstoupilo do legií více než 180 mužů, z německého Trutnova to bylo jen 60, na což měl vliv zdejší silný německý živel, který podporoval rakouské mocnářství. „Mezi legionáři byli také Němci, což není příliš známé. Legionáři tvořili základ armády nového státu. Mnoho dalších legionářů se do Trutnova přistěhovalo ve 20. a 30. letech, šlo převážně o státní zaměstnance, úředníky, učitele, železničáře a vojáky,“ uvedl Adamec.


Ve Staré radnici byli i členové územní organizace Vojenského sdružení rehabilitovaných.

Povědomí o legionářských hodnotách a tradicích příslušníci legií udržovali v rámci města pod hlavičkou místní Jednoty československé obce legionářské. Na počest legendární Roty Nazdar, jedné z prvních československých zahraničních jednotek, která se vyznamenala v roce 1915 v bitvě u francouzského Arassu, byl v roce 1932 pojmenován trutnovský hraničářský prapor. „Dnes je po Rotě Nazdar pojmenovaná ulice u bývalých kasáren, v jehož areálu byl v roce 1936 zřízen dnes už neexistující legionářský pomník,“ připomenul starosta.


Součástí vzpomínkové akce byl rovněž kulturní program žáků Základní umělecké školy Trutnov.

Ze současného okresu Trutnov vstoupilo do československých legií během první světové války nebo krátce po ní 850 mužů. Většina z nich působila v ruských legiích, ale také v italských a francouzských. Někteří položili svoje životy například ve slavné bitvě u Zborova roku 1917. Mezi účastníky slavnostního odpoledne byl také pětaosmdesátiletý plukovník Miloš Ondrák, který si myslí, že by se měl vznik republiky stále připomínat.


Na vznik samostatného Československa zavzpomínal pětaosmdesátiletý plukovník Miloš Ondrák.

„Vznikem republiky se podařilo vymanit z monarchie, což my bývalí vojáci považujeme za podstatné. Nicméně je třeba říct, že rakousko – uherská monarchie byla vlastně půlka integrované Evropy. Je to paradox vzhledem k tomu, že dnes existuje Evropská unie. Tenkrát to byla také otázka vymanění se z jazykového područí. Čeština byla diskriminovaná,“ poznamenal Ondrák. Ten se domnívá, že odtržení od monarchie má podobnost v rozpadu bývalého Československa před osmnácti lety. „Myslím, že teď jsou vztahy obou státu mnohem lepší,“ dodal plukovník, který působil u letectva.


FOTOGALERIE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena