Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 16.08.2018
Přesný čas: 21:21 Svátek: Jáchym Zítra: Petra

O DUŠIČKÁCH BUDE TRUTNOVSKÝ HŘBITOV OTEVŘEN DÉLE. POZOR! OŽÍVAJÍ ZLODĚJI

článek vytvořen 27. 10. 2011, přečetlo si ho 3531 lidí

Trutnov - Památka zesnulých čili Dušičky se blíží. Stejně jako jiné hřbitovy v republice bude i trutnovský v obležení těch, kteří přijdou položit kytičku na hrob či zapálit svíčku a věnovat vzpomínku zesnulým. Bohužel také ožívají zloději, kteří se zaměřují hlavně na kytice v květináčích, řezané květiny a věnce zdobící hroby.
„Chytnout zloděje při činu, je ale velmi těžké. Krádeže se také špatně prokazují,“ říká Lucie Motyčková, pracovnice správy trutnovského hřbitova, která uvedla, že nejhorší situace byla tak před dvěma lety. „Na správu hřbitova chodili lidi a stěžovali si, že se krade. My jsme jim radili, aby krádeže hlásili policii. Čím méně výzdoby je na hrobech, tím je těch krádeží méně,“ tvrdí Motyčková.


Zloději se na hřbitovech soustřeďují hlavně na květinovou výzdobu.

Špatné zkušenosti se zloději v době Dušiček má Regina Hofmanová z Trutnova. „Nejhorší to bylo loni. To se mi z hrobu ztratily dvě velké kytice od příbuzných a někdo taky utrhl kovovou vázu přišroubovanou k rámu. To, že lidi kradou, není žádná novinka. Že ale chodí krást na hřbitovy, je hrůza,“ kroutí hlavou Hofmanová.


Návštěvníci hřbitova v těchto dnech hojně přinášejí květiny na hroby svých blízkých.

Další návštěvník hřbitova Antonín Nejedlý sice nemá osobním zkušenost s krádeží květin na rodinném hrobě, ale jeho kamarád prý zloděje chytil přímo při činu. „Zloději byli dva. Jeden kradl a druhý dával pozor, aby je nikdo neviděl. Kamarád jednoho z nich chytil, ten se ale vytrhl a oba pak utekli. Myslím, že nemá cenu to hlásit policii, zloději se většinou nedají dopadnout,“ domnívá se Nejedlý.


Hojná hrobová výzdoba přitahuje zloděje jako magnet.

V souvislosti s památkou zesnulých plánují policisté od příštího týdne větší kontrolní akci. „Policisté budou o Dušičkách ve spolupráci se strážníky městské policie zajišťovat na hřbitovech v našem okrese veřejný pořádek a ochranu majetku. Hlídky budou s městskými strážníky několik dnů provádět dohled nejen v areálu trutnovského hřbitova a jeho okolí, ale i na dalších hřbitovech v celém regionu,“ ubezpečuje policejní mluvčí Udo Ertner.


úkolem policistů bude zamezit krádežím kytic a věnců z vyzdobených hrobů.

Podle něj největším úkolem policistů bude zamezit případným krádežím kytic a věnců z vyzdobených hrobů. Navíc se ochránci zákona zaměří na plynulost dopravy zejména v místech předpokládaného zvýšeného provozu u hřbitovů a přilehlých parkovišť. „Všichni motorizovaní návštěvníci hřbitovů by ve svých odstavených automobilech neměli rozhodně nechávat žádné cenné věci,“ varuje policejní mluvčí. V rámci kontrol mohou lidé od policistů obdržet rovněž leták upozorňující například na to, jak pomoci nalézt odcizený předmět z náhrobku.


Lucie Motyčková ze správy trutnovského hřbitova ukazuje na rozšířenou otevírací dobu.

Správa hřbitova se vzhledem k očekávanému náporu návštěvníků hřbitova rozhodla, že prodlouží dobu úředních hodin. Běžná doba je v pondělí od 8 do 15 a ve středu od 8 do 17 hodin. „Jsme si vědomi, že na hřbitov budou přijíždět i lidé z větší vzdálenosti. Proto budou úřední hodiny rozšířeny ve dnech od 28. října do 1. listopadu od 8 do 17 hodin,“ sdělila Motyčková. V tyto dny bude také možné uhradit nájem hrobového místa a nahlásit případné změny.

Dušičky - historicky vzato - je o pozůstatek po Keltech, kteří ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu včetně území dnešního Česka. Se vzpomínkou na všechny zesnulé se dnes můžeme setkat v pokřesťanštělé formě svátku všech Svatých 1. listopadu a následných Dušiček 2. listopadu.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena